Virus hepatitidy typu A vniká do těla ústy, přenáší se jídlem a nejčastějším nosičem jsou proto naše ruce.
U lékaře
K lékaři se můžete dostat buď ve snaze předejít onemocnění, nebo zmírnit a zastavit jeho průběh.
První případ představuje preventivní očkování u rizikových skupin a na vlastní požádání. Má vytvořit dostatečné množství protilátek a zabránit tak vzniku nákazy, pokud jsme jejímu působení přímo vystaveni.
Druhý případ je již vlastní léčba onemocnění. Vysloví-li lékař po zevrubné prohlídce podezření na infekční hepatitidu, provede základní vyšetření Vaší krve a moče. Z těchto vyšetření je možné zjistit míru poškození jater i příčinu infekce. Pokud se potvrdí nebo nevyloučí podezření na hepatitidu typu A, musíte být odesláni na infekční oddělení.
Důvodem této přísné izolace je ochrana ostatních osob - tzv. karanténní opatření. V místě, kde došlo k pravděpodobné nákaze je zaveden zvýšený zdravotní dozor. Nemocní jsou aktivně vyhledáváni pomocí základního lékařského vyšetření a krevních testů. Osobám, které nejsou očkovány se podávají malé dávky protilátek do žíly.
Léčba hepatitidy na infekčním oddělení spočívá v klidovém režimu a dietních opatřeních, která mají zmenšit zátěž na postiženou jaterní tkáň. Dieta spočívá v omezení tuků a dostatku bílkovin a cukrů. Pokud příznaky nemoci vymizí a upraví se výsledky krevních testů – jaterní funkce a aktivita infekce – budete z infekčního oddělení propuštěni. Po propuštění pak ještě asi půl roku až rok dodržujete dietu s vyloučením přepalovaných tuků a alkoholu.
Virová hepatitida typu B a C může být profesionálním onemocnění zdravotníku, kteří docházejí do úzkého kontaktu s rizikovou krví. Mnohem častěji se však do lékařské péče dostávají lidé s rizikovým sociálním chováním. Přenos hepatitidy B opakovaně použitou injekční stříkačkou je spolu se sexuálním přenosem choroby nejčastější příčinou onemocnění. Pokud se infekce prokáže, je léčba obdobná jako v případě hepatitidy A. Karanténní opatření nejsou nutná.
Přidat nový komentář