Virus hepatitidy typu A vniká do těla ústy, přenáší se jídlem a nejčastějším nosičem jsou proto naše ruce.
Jak hepatitidu poznáte
Žloutenka. Žluté bělmo, nemocný výraz tváře. Většina z nás má asi nemoc spojenou právě s tímto obrazem. Žloutenka je však pouze příznak, nemusí být proto projevem pouze virové hepatitidy. Ke zvýšenému ukládání žlutého barviva do kůže a očního bělma dochází u mnoha chorobných stavů.
Důvodem může být zvýšená tvorba žlutého barviva (bilirubinu) – příkladem jsou novorozenecké žloutenky způsobené rozpadem nadbytečných červených krvinek. Porucha odbourání barviva (při postižení jater –např. hepatitidou) nebo překážka jeho odtoku žlučí do střeva (kamínek ve žlučových cestách nebo nádor slinivky břišní) jsou dalšími příčinami zežloutnutí.
Nakažení virem hepatitidy se projeví teprve po určité tzv. inkubační době. Virus napadá jaterní tkáň, pomnoží se v ní a vyvolá zánět. V počátcích může choroba připomínat běžné chřipkové onemocnění – schvácenost, zvýšená teplota, nechutenství, zvýšená potivost, bolesti kloubů a svalů. Mohou se připojit i problémy se zažíváním jako je zvracení nebo plynatost. Toto období netrvá většinou déle než jeden týden.
Následuje období žloutenky. Někdy je tato fáze vůbec prvním projevem nemoci, bez předchozích necharakteristických obtíží. Jindy probíhá hepatitida dokonce i bez zežloutnutí. Žloutenka se objevuje nejdříve na očním bělmu a na měkkém patře. Pociťujete únavu, nechutenství a nepříjemné tlaky v pravém podžebří, tj. v oblasti jater.
Někdy se nákaza nemusí na postiženém nijak nápadně projevit. Nemocný pak chorobu dále roznáší, aniž by si tuto hrozbu sám uvědomoval.
Přidat nový komentář