Dětské infekční nemoci jsou staré stejně jako lidstvo. Původně probíhaly trochu jinak.
Spála (Skarlatina)
Jaká je příčina?
Spálu vyvolává bakterie Streptokok. I když to není úplně přesné. Spálu vyvolává produkt, který streptokok vylučuje. Jmenuje se erytrogenní toxin. Tento toxin je odpovědný za vytvoření vyrážky u spály. Spálou onemocní nejčastěji děti ve věku mezi třetím až desátým rokem. Proti spále se neočkuje. Protože vyvolavatelem je bakterie a nikoli virus, je možno použít účinná antibiotika.
Jaké jsou příznaky
Za dva až pět dnů po tom, co bylo dítě ve styku se spálou, se objeví horečka, bolesti v krku a případně zimnice, zvracení a bolesti břicha. Během 24 hodin dojde na kůži k výsevu vyrážky. Ta je jasně červená, velikosti jeden až dva milimetry. Je po celém těle, jen na obličeji není. Obličej je celý červený s výbledem kolem úst.
První pomoc
Při zvýšené teplotě podejte prášky proti horečce. Hlavně ale neodkládejte návštěvu lékaře. Čím dříve se začne účinná léčba antibiotiky, tím dříve odezní horečka. Ale co je hlavní, tím nejlépe zamezíte možným vážným komplikacím.
U lékaře
Lékař se zaměří hlavně na vyšetření krku a vyrážky. Může odebrat krev na sedimentaci a krevní obraz. Případně provede výtěr z krku. Potom Vašemu dítěti předepíše antibiotika nejčastěji a pošle Vás domů s tím, že přijdete na kontrolu.
Při kontrolním vyšetření se bude zaměřovat na vyšetření srdce a ledvin. V každém případě vyšetří moč. To je proto, že po spále, která je nedostatečně nebo pozdě léčená antibiotiky, může docházet k vážným poškozením srdce nebo ledvin.
Se spálou k lékaři
Když už Vaše dítě spálu dostane, neodkládejte návštěvu u Vašeho lékaře. Nemusí to být za hodinu nebo dvě, ale 24 hodin může být již dlouho.
Přidat nový komentář