Roup dětský je střevní parazit - červ. Do organismu se dostává přes dutinu ústní, přenos se odehrává nečistýma rukama.
Článek je staršího data. I u nás již lze očkovat proti planým neštovicím.
(MUDr. Jiří Hančil | přečteno: 671549x )
Dětské infekční nemoci jsou staré stejně jako lidstvo. Původně probíhaly trochu jinak.
Spalničky vyvolává virus. Šíří se vydechovaným vzduchem. Nakažlivost spalniček je ještě větší než u planých neštovic. Blíží se 100% u vnímavých jedinců v uzavřeném prostoru. Spalničky mohou probíhat velmi těžce s celou řadou komplikací. Ty mívaly často za následek trvalé postižení nebo smrt.
V naší zemi se pravidelně očkuje proti spalničkám od roku 1969. V posledním desetiletí jsou hlášené případy spalniček u nás prakticky jenom onemocněním cizinců.
Deset dnů po tom, co se infikujete, vystoupí teplota na 38 až 39 stupňů. Objeví se zánět spojivek, rýma a případně i kašel. To trvá čtyři dny. Pátý den začne vyrážka. Nejprve za ušima a šíří se na obličej, krk, trup a ruce a posléze i na nohy. Vyrážka je červená až červenohnědá, velikosti od třech do sedmi milimetrů. Po celou dobu máte vysoké horečky.
Infekční pro své okolí jste minimálně od vzestupu teplot do šestého dne ode dne, kdy se objeví vyrážka.
Stejně jako u jiných horečnatých stavů pomohou prášky proti horečce. Na zánět spojivek lze použít oční kapky. Při rýmě použít nosní kapky. Je to prevence relativně časté komplikace u dětí – zánětu středního ucha. Podezření na spalničky v každém případě konzultujte s Vaším ošetřujícím lékařem. Ale s tím, že si jste vědomi, že v případě spalniček jste vysoce infekční pro své okolí.
Váš lékař se zaměří při vyšetření na Vaši vyrážku. Celkově Vás vyšetří včetně základního neurologického vyšetření. Komplikací u spalniček býval často zápal plic, zánět mozku a mozkových blan, případně zánět středního ucha.
V případě, že Váš lékař bude mít podezření, že se o spalničky jedná, nebo si nebude jistý, může Vám odebrat krev na vyšetření protilátek. Tím se pozná, jestli spalničky opravdu proděláváte nebo ne.
Díky očkování v naší republice je velice nepravděpodobné, že byste spalničky dostali. Ale očkování proti spalničkám patří mezi pravidelná očkování dětí. Po očkování se může stát, že se mezi pátým až šestnáctým dnem po očkování objeví zvýšená teplota až horečka doprovázená případně kašlem a rýmou, vzácně až zánět středního ucha.
Slyšela jsem že očkování proti planým neštovicím nepomůže, že když je dítě v uzavřeném kolektivu, např. ve školce, tak je stejně dostane, ale nemají takový průběh jako u neočkovaného dítěte. Co je na tom pravdy?
Přidat nový komentář