S problematikou nadměrné váhy se potýká spousta lidí zejména ve středním věku, kdy úroveň fyzické aktivity klesá vinou např. rodinných závazků, ale - přiznejme si - i vinou zvýšené tendence k pohodlnosti. Obezita se proto stává čím dál více chronickou nemocí zejména v ekonomicky vyspělých státech západní Evropy a ve Spojených státech ...
Plně vratná metoda
„Když jsem byla já na operaci žaludku, dělala se hlavně bandáž. Tu mám také,“ říká paní Ivana. Metodu gastrické bandáže vypracoval v roce 1978 doktor L.Wilkinson. Tak nastartoval rozvoj techniky, která pacientovi nic neodstraňuje a je plně vratná.
Adjustabilní bandáž spočívá v zavedení silikonové manžety s měkkým balonem do horní části žaludku a jejím následném stažení zhruba na 10-12 milimetrů. Žaludek je tak zúžen do tvaru nesymetrických přesýpacích hodin. Jeho menší část má objem zhruba třicet mililitrů. „Proto požití i menšího množství potravy zaplní zmenšený žaludek a vyvolá rychle pocit sytosti,“ popisuje profesor Fried.
Zaškrcení žaludku jde ovlivňovat menším nebo větším naplněním balonu manžety fyziologickým roztokem. Při adjustaci, kterou lze provádět ambulantně, se tekutina do balonu manžety vpravuje přes v podkoží uložený port spojený s balonem manžety tenkou hadičkou.
Podle profesora Frieda má tato metoda ještě další výhody. Například nijak neovlivňuje vstřebávání základních živin, vitaminů a minerálů z potravy. Operace totiž neomezuje trávení probíhající v tenkém či tlustém střevě.
Operací to ale všechno začíná - diety vás rozhodně neušetří, jak se dozvíte v další kapitole.
Přidat nový komentář