V dnešním článku začneme hovořit více o konkrétních problémech týkajících se problematiky hubnutí a udržování stálé tělesné hmotnosti. Hovořit o specifických strategiích hubnutí však vyžaduje porozumět základním příčinám nadváhy.
Vzhledem k tomu, že se za poslední dobu rapidně zvýšil výskyt obezity jak u nás, tak na celém světě, je pojem bariatrická chirurgie skloňován čím dál častěji ve všech možných pádech. Jejím základním cílem je pomocí operačního zákroku na trávicím traktu pacienta dosáhnout podstatného zlepšení nebo dokonce úplného vyléčení obezity. Přednosta pražské OB kliniky, prof. MUDr. Martin Fried, CSc. dokonce říká: „Chirurgický výkon je nejúčinnější způsob léčby obezity. Je také velmi efektivní prevencí pozdějšího vzniku metabolických i dalších k obezitě přidružených onemocnění.“
Chtěla jsem být hezká a sexy…
„Na bandáž žaludku jsem šla před patnácti lety, když mi bylo sedmadvacet. Tehdy jsem měla osmadvacet kilo nadváhu,“ vzpomíná dnes dvaačtyřicetiletá paní Ivana. Než se rozhodla svou obezitu řešit chirurgicky, držela několik diet, chodila cvičit, plavat. Nic nepomohlo. „A já chtěla být hezká a sexy…,“ povzdychne si dnes s úsměvem.
Ivana říká, že svou obezitu ale uměla prodat. Nebyla z těch, kteří kila navíc schovávají za volné oblečení. „Říkala jsem si: Když s tím nic nejde udělat, tak si z nadváhy alespoň udělej přednost. Nemůžu však říct, že bych byla sama se sebou spokojená. To jsem nikdy nebyla. Proto jsem pořád držela diety. Když vypadáte normálně, tak se přeci jen cítíte sebevědoměji.“
Přidat nový komentář