K dispozici je nyní až sedm skupin léků na cukrovku, které se liší v místě a mechanismu působení na hladinu cukru v krvi. Umožňují tak co nejefektivnější pomoc při kompenzaci diabetu 2. typu u různých pacientů. Osmý typ, který jako jediný působí v ledvinách a umožňuje vylučování glukózy močí, se testuje.
GLP-1 agonisté
Účinná látka: liraglutid, exendin
Jak fungují: GLP-1 agonisté sice nejsou tablety, ale injekce, nicméně působí obdobně jako předchozí skupina (gliptiny,...). Napodobují účinek „hodného střevního hormonu“ GLP-1. Hypoglykémii nepůsobí, podobně jako gliptiny mohou pomoci kromě lepší kompenzace cukrovky i ke snížení tělesné hmotnosti pacienta.
Pro koho jsou vhodné: Užívají se při léčbě cukrovky 2. typu nikoli jako samostatná terapie nebo zahájení léčby, ale v kombinaci s jiným antidiabetikem (nejlépe s metforminem), pokud dosavadní léčba nevede k uspokojivé kompenzaci nemoci. GLP-1 agonisté jsou výhodné tam, kde je cílem i pokles hmotnosti pacienta. Stejně jako gliptiny jsou vhodné v případě, že se obáváme přírůstku hmotnosti nebo hypoglykémií, protože nárůst hmotnosti ani hypoglykémie tyto skupiny nepůsobí.
Na co si dát pozor: Gliptiny i GLP-1 agonisté zpomalují vyprazdňování žaludku, proto musí takto léčený diabetik
dávat pozor při užívání dalších léků. U léčby kumariny (warfarin) je třeba zpočátku častěji kontrolovat hladiny srážlivosti (INR), u některých antibiotik je nutno tato uživat mimo dobu podání inkretinů.
Jak se užívají: Podávají se injekčně pod kůži jednou (liraglutid) nebo 2x (exendin) denně.
Přidat nový komentář