K dispozici je nyní až sedm skupin léků na cukrovku, které se liší v místě a mechanismu působení na hladinu cukru v krvi. Umožňují tak co nejefektivnější pomoc při kompenzaci diabetu 2. typu u různých pacientů. Osmý typ, který jako jediný působí v ledvinách a umožňuje vylučování glukózy močí, se testuje.
Preparáty sulfonylurey
Ještě před objevem antibiotik se k léčbě bakteriálních infekcí požívaly sulfonamidy. A v jednom vojenském lazaretu ve Francii si personál všiml, že zraněným, kteří sulfonamidy pro infekci dostávali, se občas dělalo nějak slabo… Bylo to z hypoglykémie. A to je začátek vývoje této skupiny léků.
Účinná látka: glibenklamidy (dlouhodobě působící gliclazid a krátce působící glipizid a gliquidon), glimepirid
Pro koho jsou vhodné: Hodí se zejména pro léčbu štíhlých diabetiků 2. typu s dostatečnou vlastní tvorbou inzulínu. Vhodnější jsou preparáty s pozvolným uvolňováním léku. Deriváty sulfonylurey se také používají do kombinační léčby k jiným skupinám, kde tyto samy nestačí, případně k inzulínu.
Jak fungují: Léky této skupiny stimulují buňky vyrábějící inzulín k většímu výdeji inzulínu, vlastně je „ždímají“. Poté se do krve vyplaví více inzulínu bez ohledu na to, jaká je tam hladina cukru (glykémie).
Na co si dát pozor: Všechny léky z této skupiny mohou způsobit hypoglykémii i nárůst tělesné hmotnosti.
Jak se užívají: Působí buď dlouho a stačí jedna dávka denně, nebo krátce, a pak je nutno je užívat cca 30 minut před hlavními jídly, aby měly čas hladinu inzulínu k jídlu zvýšit.
Přidat nový komentář