Nežádoucím účinkem některých antidepresiv jsou problémy v sexuálním životě – zejména ztráta zájmu a prožitku při sexu. Není nutné se s tím smířit, lékaři mohou tyto potíže při léčbě deprese zohlednit – v některých případech stačí snížit dávku, nebo nasadit "lékové prázdniny", jindy pomůže změna typu antidepresiva, či přidání léků podporujících sexuální funkce.
Ne všechna antidepresiva mají negativní vliv na sexuální život
Výskyt problémů v sexu způsobených antidepresivy se liší podle typu AD, přesněji řečeno podle jejich mechanismu účinku. Nejčastěji se sexuální dysfunkce objevují u AD, která ovlivňují obrat serotoninu nebo serotoninu a zároveň noradrenalinu. Je třeba zdůraznit, že sexuální dysfunkce způsobené antidepresivy jsou vázány na jejich užívání. Při snížení jejich dávky, přerušení užívání či změně na jiné antidepresivum se zmírňují či odeznívají.
Proti tomu existují antidepresiva s jiným mechanismem účinku, která ovlivňují sexuální fungování jen minimálně nebo vůbec (eventuálně je mírně zlepšují).
Podrobnosti o vlivu jednotlivých účinných látek v AD včetně výsledků šetření u pacientů užívajících AD najdete v nekráceném textu MUDr. Tomáše Nováka zde.
Je třeba zvážit závažnost sexuálních dysfunkcí u konkrétního člověka a jejich dopad na osobní život v porovnání s rizikem zhoršení deprese, pokud by se účinné AD vysazovalo, snižovala dávka nebo nasazovalo AD jiné.
Přidat nový komentář