Nežádoucím účinkem některých antidepresiv jsou problémy v sexuálním životě – zejména ztráta zájmu a prožitku při sexu. Není nutné se s tím smířit, lékaři mohou tyto potíže při léčbě deprese zohlednit – v některých případech stačí snížit dávku, nebo nasadit "lékové prázdniny", jindy pomůže změna typu antidepresiva, či přidání léků podporujících sexuální funkce.
Antidepresiva (AD) jsou bezesporu velkým přínosem pro léčbu deprese, úzkostných poruch a dalších psychických obtíží. Ani novější typy AD však nejsou bez nežádoucích účinků. K častým vedlejším účinkům, které mohou být lékaři přehlíženy a o kterých se pacienti zdráhají mluvit, patří sexuální dysfunkce. Patří sem zejména snížení zájmu o sex, porucha sexuální vzrušivosti (porucha erekce u mužů a lubrikace u žen) a nedosahování, nebo oddálení orgasmu.
Sexuální dysfunkce mohou velmi negativně ovlivnit kvalitu života, sebevědomí a intimní vztahy. Mohou také zhoršit spolupráci při léčbě deprese a patří mezi nejčastější důvody přerušení užívání AD, což může vést k návratu či zhoršení depresivních příznaků.
Při léčbě deprese však nemusí mít negativní dopad na sexuální život jen léky, pacient mohl mít problémy v sexuálním životě už před léčbou AD. Především ztráta zájmu a prožitku při sexu totiž patří k běžným příznakům samotné deprese. Stejně tak mohly být sexuální dysfunkce způsobeny jinými souběžnými psychickými (např. nadměrná konzumace alkoholu či návykových látek) a tělesnými obtížemi (např. kardiovaskulární onemocnění). Nemusí jít tedy o vliv AD, ale o nedoléčenou depresi či jiná onemocnění a jejich léčbu.
Na Ordinace.cz najdete vše o příznacích a příčinách deprese i její léčbě. Tento text zaměřený speciálně na vliv AD na sexuální život publikujeme díky námětu naší čtenářky Jaroslavy Kolářové.
Přidat nový komentář