Dnes je tato komplikace již naštěstí poměrně vzácná. Včasná léčba streptokokové angíny a spály spolehlivě brání vzniku pozdních následků.
Časté dotazy
Může se angína objevit i po vytržení mandlí ?
Pokud byly krční mandle chirurgicky odstraněny, znovu již nenarůstají (na rozdíl např. od nosních mandlí). Infekční bakterie nenapadá při angíně pouze mandle, postižena je celá oblast hrdla. Mandle jsou v postižené oblasti pouze nejnápadnějším útvarem. Angínou tedy můžete onemocnět i v případě, že Vám byly krční mandle odstraněny.
Co je to herpangina ?
Herpangina je virové postižení mandlí a hrdla napodobující obraz streptokokové angíny. Liší se výskytem charakteristických aftózních skvrnek na mandlích, jinak je celkový klinický obraz nemoci klasické angíně velmi podobný.
Jak souvisí angína s angínou pectoris ?
Pouze názvem. Jedná se o dvě naprosto odlišné nemoci: Angína je infekční onemocnění postihující hrdlo. Angína pectoris je onemocnění srdce patřící do skupiny tzv. ischemické choroby srdeční. Onemocnění je způsobeno přechodným nedokrvením srdečního svalu, což vyvolává svíravou (tj. anginózní) bolest na hrudi.
Jak spolu souvisí angína a spála ?
Obě nemoci mají stejného původce. Je jím streptokokus. U angíny postihuje streptokokus jen hrdlo a krční mandle, spála se projevuje obvykle vyrážkou na celém těle. Angína je vyvolána lokálním působením streptokoka, kdežto vyrážka u spály vzniká jako reakce na látkou, kterou streptokok uvolňuje do krve.
Jak se angína léčí při alergii na antibiotika ?
Alergie může vzniknout na jakýkoliv lék i celou skupinu léků. Antibiotika jsou však tak širokou skupinou, že se alergie týká jen některých preparátů nebo řad. Jistě Vám tedy nehrozí, že by se nenašlo vhodné antibiotikum. Alergie na antibiotika je navíc často přeceňována. Často si s sebou nese člověk nálepku „Alergie na penicilin“ jen proto, že se mu po něm udělalo jednou v dětství trochu špatně. Podaní penicilinu by v takovém případě s velkou pravděpodobností nezpůsobilo žádné problémy, nikdo si ale netroufne ignorovat zaznamenané varování.
Proč se k léčbě angíny používá stále penicilin, existují pře už modernější a účinnější antibiotika ?
Penicilin je nejstarším antibiotikem. Přestože bylá od jeho prvního použití vyrobená dlouhá řada dalších preparátů, jeho účinnost v léčbě streptokokových infekcí, jakou je často právě angína, zůstává stále velmi dobrá. Zatím není proto důvod k zavádění dalších antibiotik do této léčby.
Postihuje angína i nosní mandle ?
Při angíně dochází ke zduření krčních mandlí, zvětšení nosních mandlí do typického obrazu angíny nepatří.
Je trhání mandlí nebezpečné ?
Chirurgické odstranění neboli „trhání“ mandlí je malý operační výkon. Jako každá operace přináší však i tato určitá ohrožení pro nemocného. Komplikace spojené s tímto výkonem odpovídají běžným rizikům vyskytujícím se u celkové anestézie a malého chirurgického výkonu. Jsou to nejčastěji bolesti, prodlužené hojení, zvracení a problémy při polykání.
Dá se angína léčit i jinými léky než antibiotiky ?
Antibiotika jsou k léčbě angíny způsobené streptokoky těmi nejvhodnějšími léky. Jsou poměrně dobrou zárukou vyléčení a hlavně umožní předejít pozdním komplikacím spojených se streptokokovou nákazou. Není tak důvod na osvědčené léčbě něco měnit.
Přidat nový komentář