Dnes je tato komplikace již naštěstí poměrně vzácná. Včasná léčba streptokokové angíny a spály spolehlivě brání vzniku pozdních následků.
U praktického lékaře
Bolesti v krku při polykání provázené teplotami nebo bez teplot, škrábání v krku a pocit nepříjemně oteklého hrdla by Vás měli přimět k návštěvě praktického lékaře.
Lékař Vás nejdříve podrobně prohlédne. Podívá se Vám do krku a pokusí se nahmatat zvětšené mízní uzliny. Pokud vysloví podezření na bakteriální infekční postižení hrdla, obvykle Vám ještě udělá tzv. stěr - malou štětičkou se dotkne Vašich krčních mandlí - a vzorek odešle na zpracování k mikrobiologovi.
Odběr stěru může lékař doplnit vyšetřením vzorku krve na tzv. sedimentaci. Tato hodnota vypovídá o míře probíhajícího zánětu. Opakovanou kontrolou tohoto vyšetření je možné sledovat účinnost léčby.
Pokud má lékař podezření na streptokokovou angínu – při nálezu typických hnisavých čepů na zarudlých a zvětšených mandlích – většinou Vám nasadí antibiotika i bez výsledku stěru.
V antibiotické léčbě angín je stále jako lék první volby používán penicilin. Ostatní antibiotika jsou nasazována pouze při alergiích na penicilin.
Důležité je dodržet pravidelnost dávkování a celkovou dobu podávání antibiotika. Aby byla léčba dostatečně účinná a spolehlivá, musí trvat nejméně 7 dní.
Pokud se angíny často opakují a obtěžují Vás nadměrným zduřením mandlí, je možné krční mandle chirurgicky odstranit. Zákrok je poměrně nenáročný a zbavuje Vás obtíží trvale – krční mandle již znovu nedorůstají.
Přidat nový komentář