Příjemné dopoledne, potřebovala bych poradit. U očního lékaře bylo manželovi zjištěn zánět spojivek,který již léčí týden a místo zlepšení se stále stav zhoršuje. Nyní si stěžuje ,že začíná na oko vidět rozmazaně. Jsou to běžné příznaky léčby,nebo se máme obávat něčeho jiného a opět vyhledat očního lékaře? Děkuji za odpověď
U lékaře
Přijdete-li k očnímu lékaři s výše popsanými obtížemi, lékař se Vás zeptá na několik otázek:
- Pocit, který máte v očích je spíše pálení a řezání ? (typické pro konjunktivitidu) Nebo Vás bolí celé oko nebo za okem? (spíše jde o jinou chorobu)
- Máte po ránu slepené oči nebo výraznější ospalky?
- Trpíte alergiemi nebo sennou rýmou? (to může napovídat na alergický původ obtíží) Nejste alergičtí na nějaké léky? (někteří pacienti mohou mít alergii na antibiotika v očních mastech, proto je třeba se těmto látkám vyvarovat).
Lékař na denním světle pohledem posoudí typ a stupeň překrvení spojivek a symetrii nálezu, zjistí typ sekrece ve spojivkovém vaku. Na štěrbinové lampě (tj. mikroskop k vyšetření oka) prohlédne přední část oka. Zjistí tak detailní nález. Tímto vyšetřením vyloučí jinou příčinu obtíží, jako je například cizí tělísko zabodnuté v rohovce nebo pod víčkem, erozi rohovky, zánět nebo již vřed rohovky, zánět víček.
Množství slz se vyšetřuje savými papírovými proužky, které se založí do spojivkového vaku na 5 min a pak se na stupnici papírků odečte množství slz (Schirmerův test). Kvalita slz se může zjistit vyschnutím kapky slz na sklíčku, u kvalitních slz vznikne typický obrazec. Zda je oko "oschlé", lékař zjistí obarvením oka speciální červenou barvou, která ulpívá na oschlých částech rohovky.
Léčba zánětu spojivek závisí na jeho příčině.
Na virový zánět spojivek neexistuje léčba, která by léčila příčinu, proto léčíme jen příznaky - chladnou borovou vodou snižujeme diskomfort. Oftalmo - Septonexem v kapkách se snažíme zabránit nasednutí další infekce na oslabenou spojivku.
Bakteriální zánět se léčí antibiotickými kapkami (většinou 5 krát denně jednu kapku do každého oka) a antibiotickou mastí na noc.
Alergický zánět se léčí protialergickými přípravky. V akutní fázi se léčí antihistaminiky, pro pozdější fázi léčby se používají kapky, které stabilizují buňky alergické reakce.
Suchý zánět spojivek se léčí aplikací umělých slz. Aplikují se většinou 4x denně jedna kapka do každého oka.
Přidat nový komentář