Příjemné dopoledne, potřebovala bych poradit. U očního lékaře bylo manželovi zjištěn zánět spojivek,který již léčí týden a místo zlepšení se stále stav zhoršuje. Nyní si stěžuje ,že začíná na oko vidět rozmazaně. Jsou to běžné příznaky léčby,nebo se máme obávat něčeho jiného a opět vyhledat očního lékaře? Děkuji za odpověď
Jaká je příčina zánětu spojivek
Spojivka je tenká blanka, která se táhne z okraje víčka po jeho vnitřní straně. Vytváří spojivkový vak a dále pokrývá oční bulbus až k rohovce. Příčina zánětu spojivek může být velmi pestrá: infekční, neinfekční, alergická, přidružená k nějakému celkovému onemocnění…
Infekční zánět spojivek je nejčastěji způsoben viry. Jen asi pět procent infekčních zánětů tvoří bakteriální záněty. Infekční záněty spojivek se přenášejí kontaktem a některé vznikají přenosem ze zánětu genitálií.
Mezi neifekční záněty spojivek patří zánět alergický, zánět suchý, zánět ze sebepoškozování. Alergická konjunktivitida může vzniknout u lidí s alergickou dispozicí při použití nového kosmetického přípravku, z alergie na domácí zvířata nebo na rostlinné pyly. Alergické konjunktivitidy na přírodní materiály mají sezónní výskyt. Vyskytují se hlavně na jaře, kdy je v přírodě množství různých pylů, a na podzim z podráždění plísněmi.
Zánět spojivek může vzniknout také jako následek chronického zánětu víček. Slzy mají v takovém případě poškozenou tukovou složku. Přestože je slz dost, oko je drážděné, protože slzy nejsou dostatečně kvalitní a nezajišťují dobré svlažování rohovky.
Jako suchý zánět spojivek označujeme situaci, kdy oko má nedostatek nebo špatnou kvalitu slz a povrch oka není normálně svlažován. Suchý zánět spojivek nejčastěji vzniká bez zjevné příčiny u žen v klimakteriu. Suchý zánět spojivek méně často je součástí Sjogrenova syndromu, který způsobuje vysychání slz a slin a může být také spojen ještě s postižením vnitřních orgánů.
Přidat nový komentář