Sítnice je světločivná vrstva, která vystýlá vnitřní stěnu oční koule. Má deset vrstev, ale nám postačí rozdělení na vrstvu s buňkami, které vnímají světlo, a na vrstvu pigmentovou.
Příčiny neprůhledné clony
„ Měl jsem pocit, že mi ve vidění na levé oko překáží špička nosu, udělala se tam taková neprůhledná clona, která se pomalu zatahovala, až se přetáhla přes celé oko. Postupovalo to pomalu, několik dní,“ líčil své obtíže krátkozraký muž středního věku, kterého jsme právě přijímali k operaci odchlípené sítnice.
Výskyt této oční choroby je mnohem menší než výskyt jiných očních chorob jako třeba šedého nebo zeleného zákalu. To je zřejmě důvod, proč povědomost veřejnosti o této chorobě není tak rozšířená jako je tomu u očních zákalů.
Je to škoda, protože včasné zjištění a včasná léčba odchlípení sítnice má mnohem lepší vyhlídky pro výsledek léčby a pro konečné vidění oka, než když pacient přijde až s pozdními příznaky. Abychom pochopili, co je odchlípení sítnice a jaké jsou jeho příčiny, musíme si nejdříve vysvětlit, jak to uvnitř oka vypadá:
Sítnice je světločivná vrstva, která vystýlá vnitřní stěnu oční koule. Má deset vrstev, ale nám postačí rozdělení na vrstvu s buňkami, které vnímají světlo, a na vrstvu pigmentovou. Na zdravém oku k sobě tyto vrstvy pevně lnou. To je důležité pro dobrou funkci sítnice, tedy pro dobré vidění.
Prostor uvnitř oční koule je vyplněn gelovitou průhlednou hmotou, sklivcem. U zdravého oka sklivec nemá pevné úpony k sítnici. Zbytek prostoru kolem sklivce vyplňuje nitrooční tekutina.
Odchlípení sítnice je chorobný stav, kdy se od sebe oddělí světločivná a pigmentová vrstva sítnice. Pigmentová vrstva zůstává ve své původní poloze – vystýlá vnitřní stěnu oční koule. Světločivná vrstva se uvolní a někdy vlaje v prostoru uprostřed oční koule. Většinou je odchlípena jen část sítnice, méně často choroba postoupí natolik, že se odchlípí celá sítnice.
Odchlípení sítnice zhoršuje její výživu a funkci. Čím je větší jeho rozsah, tím je menší naděje na zlepšení vidění. Pokud se odchlípí i místo nejostřejšího vidění, většinou se zrak ani po operaci nevrátí úplně do původního stavu.
Jaké jsou příčiny odchlípení sítnice?
Existují tři základní příčiny odchlípení sítnice.
První, nejčastější důvod odchlípení sítnice je trhlina v sítnici. Jde o takzvané rhegmatogenní odchlípení sítnice (rhegma = trhlina). V sítnici se z nějakého důvodu vytvoří trhlina. Trhlinou vnikne pod sítnici nitrooční tekutina a vytvoří odchlípení sítnice. Bez operace se většinou odchlípení šíří, až zasáhne i místo nejostřejšího vidění. Postupně se může odchlípení rozšířit na celou sítnici.
Trhliny v sítnici vznikají na místě chorobného ztenčení, kde se sítnice zcela proděraví, nebo trhlina vznikne v místě, kde se chorobně upíná k sítnici sklivec, a tahem tohoto sklivcového úponu se vytrhne v sítnici otvůrek. Příčinou trhliny může být také těžký tupý úraz oka (například gumovým pavoukem). V tomto případě se sítnice natrhne nadměrnou deformací oka při úrazu. Jde o poúrazové odchlípení sítnice.
Druhou příčinou odchlípení sítnice je tah vazivových pruhů za sítnici, který nezpůsobí trhlinu, ale stanovitě vytahuje sítnici nad povrch. Jde o takzvané trakční odchlípení sítnice (trakce = tah). V konečném stádiu může pak dojít také k vytržení trhlinky. Pak je příčina kombinovaná. Tento typ odchlípení vzniká hlavně u pacientů s těžkým očním postižením při cukrovce, po očních cévních uzávěrech a u jiných závažných sítnicových chorob.
Třetím důvodem odchlípení sítnice může být vznik tekutiny pod sítnicí například při zánětu hlubokých vrstev oka. Jde o exsudativní odchlípení sítnice. (Exudace = tvorba tekutiny).
Přidat nový komentář