Myjete si ruce opravdu dobře?
I činnost veskrze samozřejmá, jakou mytí rukou je, může mít několik záludností. Proto si raději znovu připomeňme doporučení správného postupu a několik zajímavostí:
- Mýdla v dávkovačích jsou hygieničtější – pokud je totiž tuhé mýdlo uskladněné ve vlhku, nebo dokonce leží ve vodě, je zdrojem bakterií.
- Mýdlo lze doplnit dezinfekčním prostředkem – ten se hodí v situaci, kdy je doma někdo nemocný, nebo právě probíhá chřipková či jiná epidemie.
- Mytí rukou by mělo trvat alespoň 20 vteřin.
- Před mytím rukou je zapotřebí sundat všechny prstýnky –pod ně se mýdlo nedostane, a tak tam bakterie přežijí.
- Nestačí umýt ruce a dlaně – umyjte celý povrch rukou včetně zápěstí, hřbetu rukou, prostorů mezi prsty a pod nehty (lze se inspirovat ve videu).
- Dlouhé nehty jsou z hlediska hygieny rizikové – použijte kartáček, který vyčistí prsty pod nimi.
- Světová zdravotnická organizace upozornila na to, že používání elektrických sušičů není příliš hygienické – proud teplého vzduchu je pomáhá rozšířit až do dvoumetrové vzdálenosti. Průzkum uvádí, že množství bakterií na rukou se tak může zvýšit až o 254 %. Lepším řešením jsou tedy papírové ručníky.
- Nejvíc bakterií není na záchodovém prkénku, jak bychom možná předpokládali, ale na klice od toalety, na kohoutku vodovodní baterie právě na toaletách, ale také na klávesnici u bankomatu, držátku košíků a vozíčků v obchodním domě, na úchytech v tramvajích a autobusech a také na klávesnici od počítače.
Vše o žloutence se dočtete v tomto článku.
Je pro vás mytí ruko samozřejmost, nebo máte občas nějaké "resty" - budeme rádi, pokud nám to povíte v rámci diskuse. Můžete reagovat i prostřednictvím mailu.
Přidat nový komentář