Pojmu "žloutenka" se běžně používá ve dvojím významu: jednak správně pro příznak, spočívající ve žluté barvě kůže a sliznic (latinsky ikterus) v důsledku ukládání žlučového barviva, jednak nesprávně pro jednu z příčin žloutenky, virovou hepatitidu ("infekční žloutenka"). Zde se budeme věnovat prvnímu případu.
Statistiky totiž dokazují, že pečlivá dezinfekce rukou zdravotníků zabrání až 30 % přenosu tzv. „nemocničních nákaz“. Na to upozorňuje právě Světová zdravotnická organizace při pravidelném Světovém dni hygieny rukou.
"Hygienická dezinfekce rukou je totiž jednoduchý a levný nástroj v rámci prevence přenosu a šíření nemocničních i profesionálních nákaz,“ říká MUDr. Jarmila Kohoutová, vedoucí Oddělení nemocniční hygieny FN Olomouc. Jak uvedla, podle odborných studií není správný postup při mytí rukou samozřejmostí ani u zdravotníků. „Jen čtyřicet procent lidí pracujících ve zdravotnictví si ruce myje správným způsobem. Lidé při umývání často nevědomky vynechávají konečky prstů a některá další místa. Ta jim právě můžeme ukázat pomocí moderní techniky, kterou máme k dispozici,“ dodává MUDr. Kohoutová.
Nemocniční prostředí je místem, kde se rodí bakterie odolné proti dezinfekci i antibiotikům. O superodolné bakterii, která nedávno děsila Evropu, se víc dočtete zde.
Přidat nový komentář