Cévní mozkové příhody představují jedno z nejzávažnějších onemocnění mozku a jsou po infarktech myokardu a zhoubných nádorech třetí nejčastější příčinou smrti.
Jaká je možnost prevence?
Do roku 2050 se očekává čtyřnásobný nárůst osteoporotických zlomenin. „Za vším stojí nevhodný životní styl – špatný jídelníček a všeobecný pokles fyzické aktivity. Již dnes mají senioři určitého věku horší stav skeletu než jejich předchůdci téhož věku o generaci dříve. S prodlužováním očekávané průměrné délky života bude významně přibývat jedinců rizikových již vzhledem ke svému věku. Beze změny životního stylu ve smyslu zvýšení přiměřené fyzické aktivity bude počet žen s postmenopauzální a zejména senilní osteoporózou dále stoupat,“ říká doc. MUDr. Milan Bayer.
MUDr. Irena Kučerová upozorňuje: „Základem je dostatečný přísun vápníku nejlépe v mléčné stravě. Doporučené denní dávky se liší podle věku - u dospívajících 1200-1500 mg, u mladých žen 1000 mg, u žen po přechodu a u starých žen 1500 mg denně. Potřeba vitaminu D je u mládeže a mladých žen zajištěna pobytem na čerstvém vzduchu a rozumným sluněním. Starším ženám, které většinou trpí nedostatkem D vitaminu, dodáváme 600-800 IU vitaminu D denně.
Z dalších obecných opatření ve stravě je vhodný normální přísun bílkovin, méně solit, alkohol pouze příležitostně. Nekouřit. U žen těsně po menopauze s klimakterickými příznaky doporučujeme hormonální substituční léčbu, která zajistí i prevenci osteoporózy.“ A dodává: „Pravidelnou fyzickou aktivitou můžeme docílit nárůstu kostní hmoty až o 10 % hlavně u rostoucího organismu. Pohybem a cvičením uvolňujeme zkrácené svaly, zlepšujeme svalovou sílu, držení těla a stabilitu. Je nutné zdůraznit pravidelný pohyb, běžné cvičení či sportovní hry dle zájmu u mladších. Nejsou vhodné jednostranné sporty s extrémní fyzickou zátěží. U žen po menopauze a u starých žen je vhodná pravidelná chůze cca 1 hodinu denně, turistika v nenáročné krajině, cvičení bez švihů a doskoků, jízda na kole, plavání.“
Pro pacienty postižené osteoporózou jsou vhodná cvičení uvedená na fotografiích Olgy Šípkové, které byly připraveny pod vedením Mgr. Zdeňky Krhutové z katedry rehabilitace ZSF Ostravské univerzity. Tato sestava vybraných jednoduchých cviků s měkkým míčem, tzv. overballem, doplněná o pravidelnou chůzi by se měla stát nedílnou součástí denního režimu pacientů s osteoporózou.
Pokud chcete zjistit, zda Vám hrozí riziko osteoporózy, vyzkoušejte si náš krátký test Poté by se ženy měly obrátit na svého gynekologa a muži na registrujícího praktického lékaře, který posoudí indikaci k dalšímu vyšetření.
Text: Tisková informace - „Žena a tichý zloděj kostí“
Přidat nový komentář