Inzerce https://www.lekarna.cz/blackfriday/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=blackfriday

Zánět žaludku

(MUDr. Jarmila Křížová PhD. | přečteno: 269068x )

Akutní zánět žaludku bývá nepřesně označován jako žaludeční chřipka.

shutterstock.com

Léčba

Při podezření na akutní gastritidu je většinou anamnéza dosti vypovídající a lékař Vám bez dalších vyšetření doporučí klid na lůžku, dosti tekutin a hlavně dietu, tedy v první fázi nejíst nic, pak pomalu zkoušet, co žaludek snese. Při výraznějších obtížích se někdy podávají léky proti bolesti (spasmoanalgetika), proti zvracení, živočišné uhlí nebo střevní desinficiencia (Endiaron), případně preparáty obnovující normální bakteriální osídlení tlustého střeva. V případě, že hodně zvracíte a nemůžete dostatečně přijímat nápoje, tak můžete být hospitalizování kvůli doplnění tekutin a iontů přímo do žíly (infuzní rehydratace).

Pokud lékař zvažuje, že byste mohli mít chronický zánět žaludku, tak bude jistě doporučovat endoskopické vyšetření žaludku (gastroskopii). Při tomto vyšetření se zavede ústy a jícnem do žaludku hadička tlustá asi 1 cm, která kromě přímého pozorování vnitřního povrchu sliznice umožňuje i zcela bezbolestné odebrání vzorků sliznice (biopsie) pro mikroskopické vyšetření (histologie). Histologické vyšetření je důležité pro volbu léčby tohoto typu zánětu žaludku a k vyloučení jiných onemocnění, např. nádoru. Pokud je v žaludku zjištěna bakterie Helicobacter pylori, tak pro dlouhodobé vyléčení je podstatné tuto bakterii odstranit pomocí antibiotik (eradikační léčba). Používá se kombinace 2 antibiotik především amoxicilin, metronidazol, klaritromycin a léku, který blokuje tvorbu kyseliny (blokátor protonové pumpy).

Zcela jiný přístup vyžaduje autoimunitní gastritida, která bývá i příčinou speciálního typu chudokrevnosti – nedostatku červených krvinek (perniciózní anemie). Většinou nezpůsobuje obtíže a nemusí být léčena; na anemii se měsíčně podávají injekce vitaminu B12, který se z potravy do těla nevstřebává. Jinak se podávají léky neřešící zánět, ale přítomné příznaky (symptomatická léčba).

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
zanda
16x

Je zanět žaludku nakažlivý?

Václav N.
28x

Dobrý den, mám chronickou gastritidu a manželka mi dala otázku na kterou neznám odpověď. Jestli je chronická gastritida nakažlivá. Mám dvě malé děti a chtěl bych zabránit jejich nakažení. Dále bych rád věděl, jestli chronická gastritida namá vliv na orální milostné praktiky. Předem děkuji za odpověď.

Ircza
4x

Zánět žaludku není nakažlivý. Nicméně, mně bylo řečeno, že mám chronickou gastritidu vrozenou, po otci. Nechápu, jaký vliv by mohla mít gastritida na orální milostné praktiky...


Celkový počet příspěvků v diskusi: 36. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

78%
22%
Zatím hlasovalo 164 lidí
reklama https://www.lekarna.cz/boiron-oscillococcinum-1-g-granule-30-davek/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=Boiron_oscillo

Mohlo by vás zajímat

Zažívací problémy a nemoci

MUDr. Tomislav ŠvestkaIV. interní klinika, 13. prosince 2001

Pálení žáhy

Pálení žáhy vzniká v důsledku tzv. gastroesofageálního refluxu neboli refluxní choroby jícnu.

Zažívací potíže nejen o Vánocích - 1. část - žlučník

Je to tak. Vánoce neslavíme "pouze" jako svátek rodiny, zrození, nového začátku. Ale také jako svátek dobrého jídla, a to nejlépe v co největším množství. A často v co nejdivočejších kombinacích. Ale vedle nedopnutého knoflíku na kalhotách nám mohou hrozit i více či méně závažné zažívací potíže. Pokud už na ně dojde, buďte připraveni!

Zažívací potíže nejen o Vánocích - 2. část - pálení žáhy

Pálení žáhy sice zdaleka není tak závažný stav jako akutní žlučníkový záchvat, ale je to nepříjemnost, které dokáže pořádně pokazit sváteční náladu. A vzhledem k našemu chování u přeplněných vánočních stolů nás může snadno zaskočit. Dokážeme pálení žáhy poznat a najít rychlou úlevu? A můžeme mu předejít?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce