Zánět středního ucha může trvat jen pár dní, pak mluvíme o zánětu akutním. Nebo i podstatně delší dobu a pak se jedná o zánět chronický.
Časté otázky
Proč děti trpí zánětem středouší častěji než dospělí?
Eustachova trubice dětí je kratší, relativně širší a orientovaná spíše ve vodorovné rovině. U dospělých má průběh šikmo klesající ze středního ucha do nosohltanu. Pro škodlivé mikroorganismy to u dětí představuje cestu kratší, širší a méně do kopce. Proč se jí tedy nevydat?
Musí mi lékař vždy propíchnout bubínek?
Nemusí. Jestliže se nejedná již o pokročilý zánět, je možné zkusit léčbu antibiotiky. Bolest obvykle ustupuje pomaleji. Někdy se stejně paracentéze nevyhnete.
Mám si kapat kapky do uší, když mám problém sluchem?
Slyšel(a) jste správně, máte si kapat kapky do nosu. Váš lékař se nespletl ani nezbláznil. Jen dobrá průchodnost nosu a oplasknutí ústí Eustachovy trubice v nosohltanu jsou předpoklady vyhojení zánětu ve středním uchu.
Může se zánět středního ucha opakovat?
Bohužel ano. Zejména tehdy, kdy správně nefunguje Eustachova trubice. Proto je, zejména u dětí, nutné vyloučení zvětšené nosní mandle.
Před týdnem mi lékař propíchl bubínek. Již mne nic nebolí, ale ucho mám stále zalehlé. To mi tak zůstane?
Dohojení sliznice středouší a sluchové trubice trvá často i několik (2-3) týdnů. Udržujte průchodný nos. Jen jestli bude ucho zalehlé i po měsíci, vyhledejte ušního specialistu.
Mám zánět v uchu, ale lékař mi nenasadil antibiotika, přestože mi musel dokonce ucho propíchnout. Nezapomenul na ně?
Počínající zánět středního ucha bývá způsoben virovou infekcí. Antibiotika na viry nepůsobí, zabíjí škodlivé bakterie. Jestliže tekutina, kterou lékař vypustil ze středouší nebyla hnisavá, nejsou antibiotika indikována.
Přidat nový komentář