Zánět slinivky břišní je závažným onemocněním, které Vás může ohrozit na životě.
Na co se nejčastěji ptáte?
Může být zánět slinivky nakažlivý?
Jednou z příčin zánětu slinivky břišní může být i infekce. Známý je například zánět slinivky při onemocnění příušnicemi. Tato komplikace je však u příušnic spíše vzácná.
Může zánět slinivky vyvolat cukrovku?
Slinivka břišní je nezastupitelným zdrojem inzulínu - hormonu snižujícího hladinu cukru v krvi. Pokud dojde k těžkému poškození tkáně slinivky zánětem, může být porušená i tvorba a inzulínu. Nedostatek se pak začne projevovat cukrovkou, tj. zvýšenou hladinou cukru v krvi spojenou s dalšími zdravotními komplikacemi
Zbavím se rizika když si nechám odstranit žlučník?
Kameny ve žlučníku mohou být příčinou zánětu slinivky pokud vycestovávají do žlučových cest a ucpávají její vývod. Pokud je tato příčina potvrzena, bývá doporučováno odstranění zdroje kamenů, tj. žlučníku. Ani toto řešení však nemusí být definitivní. Žlučové kameny se netvoří pouze ve žlučníku, ale i ve žlučových cestách. Odstraněním žlučníku i s kameny může však znamenat významné snížení rizika dalšího zánětu. Úplné odstranění rizika není možné vzhledem k dalším vyvolávajícím příčinám zánětu.
Jak dlouho po proběhlém zánětu musím držet dietu?
Dieta představuje vyloučení tučných a přepalovaných pokrmů. Důležitý je zákaz konzumace alkoholu. Trvání dietního omezení může záviset na intenzitě proběhlého zánětu, v zásadě je však vhodné doporučit trvalé dietní omezení.
Může mít zánět slinivky trvalé následky?
Náhlý (akutní) zánět slinivky břišní nezanechává při lehčím průběhu na slinivce známky nemoci. Po ústupu zánětu dojde k úplnému obnovení všech funkcí slinivky. Při dlouhodobém zánětu naopak dochází k nevratným změnám, při kterých je řada funkcí slinivky poškozená. Snížená produkce trávicích enzymu působí zažívací potíže, snížená produkce hormonů (zejména inzulinu) má za následek vznik cukrovky.
Přidat nový komentář