Mezi lidmi jsou refrakční vady spíš známé jako oční nebo optické vady.
Podle výsledků britských průzkumů, které odpovídají i situaci v České republice, až 64 % uživatelů brýlí a kontaktních čoček přiznává problémy při sportu a 27 % udává, že kdyby nenosili brýle, zcela jistě by zkusili i jiné sporty, které jsou jim dnes nedostupné. A jeden ze šesti dotazovaných kvůli brýlím nesportuje vůbec.
Běžně se tzv. dioptrické nebo refrakční vady řeší nošením brýlí nebo kontaktních čoček. Byť v současnosti jsou v nabídce brýle speciálně upravené a pro sport doporučované, například při pádu se riziko vážného poranění oka výrazně zvyšuje. Kontaktní čočky naproti tomu nabízí výrazně vyšší komfort. Při celodenním nošení v mrazu a často i větru mohou ale kontaktní čočky nepříjemně oko dráždit. Leckterý sportovec je překvapený, proč jej čočky tak „řežou“, když normálně je celý den snáší. Vysvětlení je jednoduché – při mrazu a větru rohovka oka ztíženě „dýchá“ a více osychá a proto ji kontaktní čočky, které dále v příjmu kyslíku brání, více dráždí. Umělé slzy si na svahu na zklidnění oka také nenakapeme. A pokud lyžujete ve výškách nad
Lékařka Oční kliniky DuoVize v Praze MUDr. Jana Mikšovská dodává: „Obtíže při sportu jsou právě jednou z hlavních příčin, proč lidé vyhledávají operační řešení svých očních vad.“
Přidat nový komentář