Sekundární prevencí nazýváme soubor prenatálních vyšetření, jejíž cílem je zjistit, zda se plod vyvíjí správně. Tato informace je důležití jak pro rodiče, tak i pro lékaře, kteří se budou po porodu o dítě starat.
Pravidla léčby v těhotenství
- I když prokázaných teratogenů je mezi léky poměrně málo, měla by těhotná žena užívat pouze ty léky, které jsou nezbytné pro její zdraví. V žádném případě nemá užívat žádné léky bez vědomí lékaře a bez jeho schválení, a to ani léky volně prodejné či doplňky stravy.
- Jen lékař umí zvážit poměr mezi závažností neléčeného stavu a rizikem možné teratogenity léku. Příkladem je nutnost léčby epilepsie, která převáží skutečnost, že všechna antiepileptika mají zvýšené riziko výskytu vrozených vad.
- Lék, o kterém nejsou dostupné žádné údaje o používání v těhotenství, se může podávat těhotným jen tehdy, když je léčba nezbytná a neexistuje žádná bezpečnější, více prozkoumaná alternativa.
Alternativní léčba: Při nevolnostech v těhotenství můžete používat zázvorový čaj.
- Při léčbě všech žen ve fertilním věku, tedy v době, kdy je schopna otěhotnět, je třeba vždy pamatovat na možné otěhotnění. Proto tyto ženy nemají užívat léky, které jsou známými teratogeny. V případě nezbytnosti takové léčby je nutno po celou její dobu používat účinnou antikoncepci.
- Žena, která trvale užívá léky, musí včas upozornit svého lékaře, když plánuje otěhotnět, nebo když zjistí, že je těhotná. Lékař její léčbu zreviduje a vybere takovou, která je pro těhotenství co nejméně riziková.
Užívaly jste v těhotenství nějaké léky bez konzultace s lékařem? Napište nám do diskuse nebo na mail [email protected].
Zdroj: SÚKL, infoLISTY na téma "Léky v těhotenství"
Přidat nový komentář