Kostní tkáň se i po dokončení růstu neustále obměňuje, a proto je velice důležité dodat organismu všechny stavební a funkční látky, které jsou k této obměně potřebné. Kosti obsahují 35 % minerálních látek ve formě kostních krystalů, kde je zastoupen zejména vápník a fosfor.
Jak se transplantace provádí?
První fází je příprava pacienta. Aplikací cytostatik a/nebo celotělovým ozářením se zničí nemocná kostní dřeň pacienta. Poté se aplikuje štěp tak, že se nechá postupně vykapat do žíly pacienta. Transplantované kmenové buňky pak postupně osídlí kostní dřeň, kde se rozmnoží.
Celý výkon je spojen s dlouhodobým významným potlačením obranyschopnosti pacienta proti infekčním organismům. Proto se musí dodržovat přísně sterilní podmínky. (Pacient je isolován ve zvláštním boxu, smí přijímat pouze správně tepelně opracovanou stravu atd). Přesto bývají infekce jednou z nejzávažnějších komplikací výkonu.
Další komplikací bývá příliš agresivní chování štěpu v těle oslabeného příjemce, tzv. reakce štěpu proti hostiteli. Ta je v malé míře vítaným jevem, ale její intenzivní forma může být pro pacienta osudná. (U použití vlastního štěpu od pacienta tato komplikace odpadá.)
Přidat nový komentář