Mám kamaráda po transplantaci kostní dřeně při léčbě leukémie. Zdá se, že vše je na dobré cestě, i když kamarád má stále celou řadu různých obtíží, které se však lékařům daří úspěšně zvládat. Samotná transplantace byla úspěšná. Po celou dobu nemoci jsem s kamarádem v častém kontaktu a velmi obdivuji, v jaké dobré psychické formě tu dlouhou a velmi těžkou léčbu zvládal. Po propuštění z nemocnice domů se ale změnil, často reaguje velmi podrážděně a někdy až nepřátelsky, bývá smutný. Může to být deprese? Vím, že prodělal těžké stavy a chápu, že ho jistě trápí časté zdravotní komplikace, zřejmě ještě i nejistota a také dlouhodobá nečinnost. Mám ale obavy, co se to s ním najednou děje. Jeho občasnou nevrlost se snažím brát v klidu a potěší mě, když ho někdy zastihnu v lepší náladě. Jsou takové stavy při tak závažných onemocněních běžné? A jsou pouze dočasné? Můžeme doufat, že časem se zlepšujícím se stavem pominou? Moc mu držím palce, věřím, že se uzdraví, i když to bude asi dlouho trvat, a bude zase v pohodě na těle i na duši. Moc prosím, abyste můj dotaz nikde nezveřejňovali, a předem Vám děkuji za odpověď.

Jak se transplantace provádí?
První fází je příprava pacienta. Aplikací cytostatik a/nebo celotělovým ozářením se zničí nemocná kostní dřeň pacienta. Poté se aplikuje štěp tak, že se nechá postupně vykapat do žíly pacienta. Transplantované kmenové buňky pak postupně osídlí kostní dřeň, kde se rozmnoží.
Celý výkon je spojen s dlouhodobým významným potlačením obranyschopnosti pacienta proti infekčním organismům. Proto se musí dodržovat přísně sterilní podmínky. (Pacient je isolován ve zvláštním boxu, smí přijímat pouze správně tepelně opracovanou stravu atd). Přesto bývají infekce jednou z nejzávažnějších komplikací výkonu.
Další komplikací bývá příliš agresivní chování štěpu v těle oslabeného příjemce, tzv. reakce štěpu proti hostiteli. Ta je v malé míře vítaným jevem, ale její intenzivní forma může být pro pacienta osudná. (U použití vlastního štěpu od pacienta tato komplikace odpadá.)
Přidat nový komentář