Nejčastější příčinou cirhózy u nás je alkoholismus a dále chronický zánět jater v důsledku infekce virem hepatitidy B nebo C.
První transplantace jater v Brně a tehdejší ČSSR byla provedena 2. 2. 1983 na II. chirurgické klinice Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně profesorem Vladimírem Kořístkem a jeho týmem. Játra dostal tehdy 37letý Josef Mynář z Tišnova, muž s rozsáhlým nádorem jater, který se dnes ve věku 67 let těší dobrému zdraví a je jedním z nejdéle žijících pacientů po transplantaci jater v Evropě.
Od r. 1984 se transplantace jater provádějí v Centru kardiovaskulární a transplantační chirurgie. Do konce roku 2012 jich bylo provedeno 451.
Počátky transplantací
Původní pionýrské transplantace v našem centru byly provázeny častějšími časnými komplikacemi po operaci (např. krvácením), nebyla tak propracovaná pooperační péče a nebyly tak účinné léky potlačující imunitu příjemce (imunosupresiva). Během 80. a 90. let narůstal počet transplantací, zdokonalila se chirurgická technika a zlepšila se pooperační péče, byly vyvinuty propracovanější režimy podávaných imunosupresiv. Zlepšila se i diagnostika a léčba eventuální poruchy funkce transplantovaných jater – toto všechno vedlo k dalšímu zlepšení výsledků transplantací jater a transplantace jater se v brněnském centru stala rutinní velmi účinnou léčebnou metodou.
Přidat nový komentář