Problém, který trápí třetinu populace vyspělých zemí.
Většina z nás tráví mnoho hodin svého pracovního dne upřeným pohledem na obrazovku počítače, vlivem dynamického rozvoje internetu se tato činnost stala i nedílnou součástí trávení volného času. Soustředěným pozorováním obrazovek snižujeme nevědomky frekvenci mrkání a naše oči jsou tak nedostatečně zvlhčovány. Tomu ještě v mnoha případech napomáhá suchý, klimatizovaný vzduch v místnosti (proto jsou silně ohroženy i letušky na delších letech nebo např.lidé pracující ve filmových střižnách).
Výsledkem je nepříjemné pálení, svědění, řezání nebo pocit „něčeho cizího“ v oku, dále citlivost na světlo, špatná snášenlivost pobytu na větru, únava a zhoršené vidění k večeru. Tomuto stavu se říká syndrom suchého oka (SSO) a mezi očními lékaři se začíná vžívat i označení Office Eye Syndrom, tedy syndrom kancelářského oka. „Pokud není včas rozpoznán, je podceněn nebo nevhodně léčen, může se stát příčinou velmi vážných problémů, například vředů na rohovce a dokonce i kritického ohrožení zraku“, varuje MUDr. Pavel Rezek, prezident České kontaktologické společnosti.
Podle některých populačních statistik se SSO vyskytuje ve 14 až 33 procentech,v České republice jím tedy mohou alespoň občas trpět až tři milióny lidí.
Přidat nový komentář