V obecném pojetí pojem stres označuje reakci organismu na nadměrnou zátěž. U zvířat se stresová reakce objevuje zejména v situacích, kdy jim jde o holý život. V lidské společnosti se s jejím rozvojem dostala sociální a psychologická rovina na podobné místo jako biologické přežití.
Časté otázky
Jaké jsou typy úzkostných poruch?
Rozeznáváme tzv. fobické úzkostné poruchy, které jsou charakterizovány strachem z konkrétních situací nebo objektů, které ve skutečnosti nejsou nebezpečné. Nejčastěji se jedná o agorafobie - strach z veřejných prostranství, přeplněných míst, shluku lidí, z opuštění domova, z obchodů, cestování dopravními prostředky, z jízdy výtahem, z uzavřených prostor; sociální fobie - strach ze situací, v nichž může být člověk pozorován a posuzován druhými lidmi (z vystupování, z psaní, pití či jedení před druhými, ze setkání s neznámými lidmi, telefonování) a specifické fobie - strach ze zvířat (hmyzu, psů),z přírodních živlů (bouřek, vody), z krve, injekcí a zranění, z určitých míst (letadlo, výtahy) a další.
Co je to panický (čti panycký) záchvat?
Jde o náhle vzniklý intenzivní strach až hrůzu objevující se bez zjevné vnější příčiny, trvající obvykle několik minut. Jedinec kromě výrazných tělesných příznaků má také obavu, že se zblázní, zešílí či zemře.
Co je to obsedantně kompulzivní porucha??
Jde o duševní poruchu charakteristickou neodvratitelnými a opakovaně se objevujícími myšlenkami, které se proti vůli jedince vtírají na mysl a způsobují výraznou nepohodu a tíseň, kterou se pak nositel snaží zmírnit různými způsoby nutkavého chování (např. myšlenka na znečištění rukou přenosnou infekcí vede k opakovanému umývání rukou, a to nesčetněkrát za den, pokaždé, když jedinec sáhne např. na kliku u dveří).
Jsou úzkostné poruchy léčitelné?
Úzkostné poruchy jsou poruchy dobře léčitelné a spadají plně do kompetencí psychiatrů. Základní léčbou je psychoterapie a farmakoterapie. Pro dlouhodobou terapii jsou nevhodnější antidepresiva. Při náhlém vzplanutí příznaku úzkosti patří k osvědčeným anxiolytika, ale jejich podávání by však mělo být limitováno 4-8 týdnu a pak by měly být pozvolna vysazeny. Úspěšná je také léčba slovem - psychoterapií. Nezbytnou součástí je nácvik svalové relaxace a zklidňujícího dýchání. Je prokázáno, že těmito metodami lze snížit intenzitu příznaků o 60-80%.
Přidat nový komentář