Senná rýma patří mezi alergická onemocnění. Postihuje nosní sliznici a oční spojivky.
Proč byste si neměli "ordinovat" léčbu sami
V praxi se kortikofobie projevuje různě. Na začátku terapie pacienti odmítají předpis jakékoli steroidní či hormonální léčby. Většinou proto, že jsou přesvědčeni o jejich „škodlivosti“. Dalším typickým projevem je přerušení léčby bez konzultace s lékařem. Pacienta většinou k tomuto kroku vede mylná interpretace informací z příbalového letáku. Mnohdy ale lidé sami ukončí léčbu poté, co se objeví první zlepšení příznaků nemoci, neboť si myslí, že jsou již zdraví a v léčbě není potřeba pokračovat.
Proč číst příbalový leták se dozvíte v tomto článku.
Informovaný pacient je základem úspěšné léčby
Aby byla léčba úspěšná, měl by pacient medikaci porozumět a zajímat se o ni. S pacientem, který je pasivní, je spolupráce velmi obtížná – terapii bere většinou jen jako nutné zlo, snaží se léčbu ukončit a užívat jen léky, které mu akutně uleví od potíží. Paradoxně však může léčbu komplikovat i to, když se pacient snaží shromáždit velké množství informací – mohou pak vést k obavám z vedlejších účinků léků, které obsahují kortikoidy, a ze závislosti na nich. Je vždy dobré, pokud pacient konzultuje svou léčbu s lékařem, který vše vysvětlí.
Pokud pacienti užívají lokálně působící léky s kortikosteroidy dle pokynů svého lékaře, nemusí se jejich vedlejších účinků obávat. Pro dodržování předepsané léčby je však důležité, aby byli svým lékařem o průběhu léčby předem informováni. Jen lékař může správně posoudit tíži onemocnění a předepsat pacientovi adekvátní moderní a bezpečné léčivé přípravky.
Přidat nový komentář