ASTMA je onemocnění, které bylo popisováno již ve středověku jako choroba nedostatkem dechu, nemoc se stíženým dechem. Dnes víme, že astma je onemocnění dýchacích cest, založené na podkladě chronického zánětu průdušek, který je spojen s projevy zvýšené citlivosti a zvýšené reaktivity průdušek a s projevy zúžení dýchacích cest ...
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Strach z kortikoidů může vést k zásadním chybám v léčebném režimu a jeho dodržování. Pacient nespolupracuje se svým lékařem, předčasně přeruší léčbu či zcela odmítá léky. Přitom moderní přípravky s kortikosteroidy určené pro lokální použití patří mezi účinné léky, jejichž bezpečnost byla prokázána.
Kortikosteroidy se u nás používají od poloviny minulého století k léčbě chronických zánětlivých chorob - např. ekzém, revma, alergická rýma, astma, atopický ekzém apod. Jejich protizánětlivý účinek využívají lékaři při léčbě dýchacího ústrojí. Pokud je např. pacienti s alergickou rýmou užívají dle pokynů lékařů, dokážou moderní léky potlačit všechny příznaky nemoci a často zabránit vzniku jiných přidružených onemocnění a případným komplikacím. Přibližně 95 % pacientů užívajících kortikosteroidy však v prvním roce léčby nedodržuje její předepsaný plán. Jedním z důvodů jsou přehnané obavy z nežádoucích účinků léčby.
Jak funguje lokální léčba kortikoidy?
U některých nemocí, jako je např. alergická rýma či astma, se uplatňuje lokální léčba kortikosteroidy. Výhodou lokální léčby je možnost nechat léky působit téměř výhradně v místech, kde se objevuje zánět. Pacienti trpící alergickou rýmou či astmatem si mohou léky aplikovat přímo do nosu nebo je vdechovat. Mezi přínosy kortikoidní léčby alergické rýmy patří odstranění příznaků, zhojení sliznice porušené alergickým zánětem a zlepšení její vlastní obranyschopnosti. Díky pravidelnému užívání kortikosteroidů se snižuje riziko dalšího postupu alergické reakce a významně se zlepšuje kvalita života pacientů. „Pro úspěšnou léčbu jsou důležité pravidelné návštěvy lékaře, kontroly stavu sliznice pacienta a nácvik aplikační techniky,“ upozorňuje MUDr. Ester Seberová, alergoložka a členka České iniciativy pro astma.
Lokální vedlejší účinky jsou většinou nezávažné. U pacientů se může objevit mírné pálení či podrážděnost sliznice nosu nebo lehké krvácení z nosu. Frekvenci výskytu lze do jisté míry ovlivnit správnou aplikační technikou.
Při systémovém užívání léků obsahujících kortikosteroidy, tj. ve formě tablet či injekcí, se naopak mohou objevit nežádoucí účinky v celém těle. Nejčastěji jde o poruchy psychiky, vznik osteoporózy, šedého očního zákalu, zhoršení cukrovky či špatné hojení ran.
U moderních léků užívaných lokálně k těmto nežádoucím účinkům nedochází. „Hlavním rizikem topicky podávaných kortikosteroidů u pacientů s alergickou rýmou nebo astmatem je jejich neužívání,“ domnívá se prof. MUDr. Petr Pohunek, CSc. z Pediatrické kliniky FN Motol, který je ředitelem České iniciativy pro astma.
Proč byste příště neměli kortikoidy vysadit hned, když zaberou - to vám poradí odborníci v další kapitole.
Přidat nový komentář