Nedostatečná činnost štítné žlázy se projevuje zpomalením tělesných funkcí (únavnost, zimomřivost, zácpa) i psychiky (nezájem o cokoli, nevýkonnost), v pokročilých případech zhrubnutím hlasu a přibýváním na váze (ale hypotyreóza je zcela vzácně příčinou těžší obezity).
Léčba
Základem léčby hypotyreózy je podávání přirozeného hormonu tyroxinu v jedné denní dávce. Je nutné lék brát odděleně od ostatních tablet, vždy ve stejnou dobu a dostatečně ho zapít. Výrobci dodávají na trh tablety s různým množstvím účinné látky (25 – 150 mikrogramů), dávku lékař určí podle výsledků vyšetření krve. Léčba je ve většině případů doživotní, vzhledem k dlouhému trvání účinku však krátký výpadek nemá bezprostřední důsledky.
Hypertyreózu léčíme léky, blokujícími tvorbu hormonů (tyreostatika – Carbimazol, Propycil), doplňujícími léky jsou betablokátory, zpomalující srdeční činnost. Pokud je zdrojem nadbytečného hormonu uzel (nezhoubný nádor), je lépe příslušnou část štítné žlázy chirurgicky odstranit. V případě Basedowovy choroby (autoimunitní hypertyreózy) se zvýšená činnost často během měsíců zklidní, jinak je na místě odstranění žlázy a podávání hormonů (jako v předchozím odstavci).
Nemoci štítné žlázy se léčí zásadně ambulantně, jen vzácně je tvorba hormonů tak bouřlivá, že je nutno přijetí do nemocnice, někdy dokonce na intenzivní lůžko (tyreotoxická krize).
Přidat nový komentář