Pooperační srůsty v oblasti malé pánve jsou jednou ze čtyř nejčastějších příčin neplodnosti, mohou minimálně za polovinu chronických bolestí v této oblasti a až v 75 % stojí za neprůchodností tenkého střeva. Vznikají nejčastěji během prvních tří až pěti dnů po operaci v dutině břišní. Jejich vzniku může zabránit operatér, ale i pacientka. Jak – to se dozvíte z rozhovoru s doc. MUDr. Michalem Márou, Csc., vedoucím pooperačního oddělení JIP Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.
Jak často se pacientkám vytvářejí pooperační srůsty?
Obecně platí, že srůsty jsou mnohem častější a také následně pevnější po klasické otevřené břišní operaci než po laparoskopii. Velmi často se také objevují srůsty spojené s endometriózou nebo zánětem vnitřních rodidel. Po odstranění myomů jsou srůsty přítomny v podstatě u všech pacientek po otevřené operaci a u většiny žen po odstranění myomu laparoskopickou cestou. Obzvláště svízelné jsou srůsty kliček střevních nebo vejcovodů a vaječníků k děloze po odstranění myomu ze zadní stěny děložní.
Proces vzniku srůstů začíná okamžikem poranění pobřišnice během operace, v důsledku čehož je spuštěna zánětlivá kaskáda. I když se rozsah a závažnost srůstů může měnit v průběhu týdnů nebo měsíců, otázka, zda se srůsty vytvoří nebo vůbec ne, je rozhodnuta během 3–5 dnů poté, co byla provedena operace.
Přidat nový komentář