Babičky a prababičky říkaly „jíst se má všechno“. Měly zdravý selský rozum a pravdu. Byly makrobiotičky, aniž by to věděly. Ale v jednom se mýlily: nepotřebujeme jíst cukry. Pouze potřebujeme cítit sladkou chuť.
Zkoušet a zkoušet
Kdo nemá alergii na med, může přejít od cukru ke slazení medem. Je třeba ale být velmi opatrný. Zvláště u dětí. Med byl a je vzácná pochoutka, jde o lék, čili užívat jen poskrovnu. Jako vzácnost.
Existuje mnoho sladidel v prodejnách Zdravé výživy, Jsou to různé sirupy, jak je datlový, rýžový, kukuřičný, sladěnka a další. Můžete je postupně zkoušet, který vám bude chutnat. Na trhu je i bylina stevie. Jednou týdně si z nich upečte bábovku, či rychlý koláč na plech s pohankovou, kukuřičnou, rýžovou či špaldovou moukou s nastrouhanou mrkví, jindy s ořechy, nebo s kokosem, sušenými jablky. Tuto sladkost je třeba rozdělit, porce si nakrájet na každý den (například na pět dní), zabalit do folie a uložit dolů do lednice. Vždy je třeba mít něco sladkého v lednici a s sebou do práce!
Začněte si kvůli chuti na sladké vařit kaši rýžovou, jáhlovou, kroupovou, pohankovou, z ovesných vloček. Nejdříve si uvařte ve vodě rozinky a datle. Když nezapomenete přidat tři zrníčka soli (nejlépe himalájské), vznikne velmi sladká voda, do té se přidávají jáhly či rýže, vločky, krupice špaldová, rýžová, kukuřičná. Sladkou vodu můžete mít uloženou v lednici. Je třeba vyzkoušet, která kaše vám chutná nejvíce. Jestliže je kaše málo sladká jen z této rozinkové vody, pak si přidejte některé z uvedených sladidel. Ze zbytku kaše si udělejte pohárky do hezkých skleniček. Máte pak zásobu dalšího sladkého v lednici.
Noste s sebou všude rozinky, sušené neslazené ovoce. Je třeba mít pamlsek vždy u sebe.
Nezačínejte hned zítra
Jestliže jste se rozhodli hned od zítra zkusit přejít na jinou sladkou chuť,necukrovou - ještě nezačínejte. Je třeba si vyrobit amasaké. Tento pokrm vaši závislost na cuku vždy „podrží“. Je velmi sladký, můžete se ho přejíst. Navíc prospívá slinivce.
Přečtěte si také
Recept na amasaké najdete zde. Další makrobiotické recepty: Makrobiotická příloha z rýže a fazolek, víkendová snídaně… Čtěte také Nebojte se makrobiotiky!
Vyzkoušeli jste makrobiotiku? A s jakým výsledkem? Napište nám do diskuse nebo na [email protected].
Přidat nový komentář