Šedý zákal patří k velmi častým onemocněním starších lidí. Asi padesát procent lidí starších šedesáti let má určitý stupeň šedého zákalu.
Kdy se vidění operací nezlepší?
Asi u 3 procent pacientů po operaci nedojde ke zlepšení nebo dojde ke zhoršení vidění. Způsobují to dvě skupiny příčin:
První příčinou jsou jiné oční choroby například změny způsobené na sítnici cukrovkou nebo s věkem spojenou degenerací sítnice nebo změny zrakového nervu způsobené pokročilým zeleným zákalem.
Druhou skupinu příčin tvoří operační a pooperační komplikace. Mezi nejzávažnější komplikace patří pooperační infekční zánět nitra oka (endoftalmitida) a prudké krvácení do nitra oka při operaci (expulzivní hemoragie). Obě komplikace často končí velmi těžkým poklesem vidění.
Dalšími, méně závažnými komplikacemi mohou být: otok sítnice (bývá jen dočasný), odchlípení sítnice (projevuje se clonou , která se zatáhne), zvýšený nitrooční tlak (může a nemusí být spojen s poklesem vidění a bolestivostí oka), pokleslé horní víčko a úraz oka v pooperačním období.
Včasné rozpoznání a léčba komplikací mohou zmírnit nepříznivý vliv na výsledné vidění. Při kruté bolesti a prudkém zhoršení vidění nebo při poranění oka ihned vyhledejte očního lékaře.
Nezávažnou a dobře léčitelnou komplikací je tzv. sekundární katarakta, která může vzniknout za měsíce až roky po operaci šedého zákalu. Pacient začne mít opět příznaky šedého zákalu, ale příčinou je změna čočkového pouzdra, ve kterém je uložena umělá čočka. Pouzdro se přeměňuje ve vazivo a zašedne. Léčba je jednoduchá, krátká , ambulantní a nebolestivá. Laserem se v pouzdře vytvoří okénko a vidění se obnoví. Výkon se nazývá Nd:YAG kapsulotomie.
Přidat nový komentář