Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
SEKUNDÁRNÍ BOLESTI HLAVY
„Sekundární bolesti hlavy jsou na rozdíl od primárních bolestí hlavy vyvolány známou příčinou a jsou vždy varovným příznakem jiného onemocnění,“ upozorňuje MUDr. Jiří Klempíř, Ph.D. z Neurologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. LF UK. Jde o velice různorodou skupinu bolestí hlavy jak po stránce lokalizace, intenzity, frekvence a závažnosti od naprosto banální příčiny až po nejzávažnější, někdy i fatálně končící stavy.
Mezi tzv. varovná znamení řadíme např.
- bolest hlavy spojenou s úrazem hlavy nebo krku,
- bolest spojenou s lebečním, krčním, žilním onemocněním,
- bolest během nebo po ukončení užívání různých látek (alkohol, analgetika, abstinenční příznaky),
- bolest spojenou s poruchami metabolismu,
- bolest v souvislosti s onemocněním lebky, krku, očí, zubů nebo záněty dutin.
Řádně vyšetřena by měla být každá bolest hlavy!
Pokud se bolest hlavy často opakuje, je nutné problém konzultovat s lékařem. „Podrobný rozhovor zahrnující okolnosti vzniku a průběh vašich obtíží pomůže lékaři k určení správné diagnózy. Bolest hlavy je často spojena s celou řadou doprovodných příznaků,“ vysvětluje MUDr. Jiří Klempíř, Ph.D.
Laboratorní vyšetření při bolestech hlavy: sedimentace, biochemické vyšetření krve, krevní obraz, rentgen lebky, případně krční páteře, CT nebo magnetická rezonance. Elektroencefalografie (EEG) má být v dnešní době indikována jen ve zvláštních případech (především při podezření epilepsii nebo encefalitidu). Dalším vyšetřením může být ultrazvukové vyšetření karotid a vertebrálních tepen nebo také lumbální punkce.