ASTMA je onemocnění, které bylo popisováno již ve středověku jako choroba nedostatkem dechu, nemoc se stíženým dechem. Dnes víme, že astma je onemocnění dýchacích cest, založené na podkladě chronického zánětu průdušek, který je spojen s projevy zvýšené citlivosti a zvýšené reaktivity průdušek a s projevy zúžení dýchacích cest ...
Samotní roztoči ani alergickému jedinci nevadí. Problémem jsou jejich výkaly, které spolu s domácím prachem vdechujeme. Jestliže se tedy chceme uchránit, musíme snížit množství prachu i množství roztočů.
„Potravou roztočů jsou šupinky lidské kůže, ale uvítají i peří nebo vlnu. Ideálním prostředím jsou místa, kde se lidé zdržují delší dobu, vyhřejí je a předají jim část vlhkosti. Nejvíc byste jich tedy po mikroskopem našli v postelích, polštářích a peřinách, gaučích a křeslech,“ říká MUDr. Hana Drahoňovská, CSc. ze Státního zdravotního ústavu. Protože se nás „drží“, roznášíme je i mimo svůj domov – necháme je v sedačce ranního autobusu, metra nebo tramvaje, stejně jako v čekárně nebo autě. Na prostředí mimo domov nedosáhneme tak, abychom mohli jejich výskyt ovlivnit, ale doma se můžete pokusit jejich množství omezit.
Více o alergiích se dočtete zde.
Možnosti boje proti roztočům
Abyste byli úspěšní, měli byste investovat do vybavení, které roztoče neláká, ve kterém se necítí dobře. Tím pádem jich bude méně a do prachu se dostane méně výkalů. Druhou metodou je snižování množství prachu. Na co tedy dbát:
- Větrejte lůžkoviny i matrace postele,
- klasické péřové polštáře a peřiny nahraďte těmi z dutých vláken,
- povlečení perte při 60 °C,
- osobní hygienu včetně stříhání vlasů provádějte výhradně v koupelně, kde můžete vše opláchnout, uklidit,
- jestliže preferujete koberce, pak se vyhněte těm vlněným a pořiďte si opravdu kvalitní vysavač s kvalitními filtry, pro alergiky je ideální pořídit si vysavač, který pracuje bez jejich přítomnosti,
- koberce pravidelně čistěte vlhkou cestou, ale nenechávejte je dlouho vlhké,
- doma udržujte teplotu jen do 22 °C a vlhkost do 50 %,
- prach z podlahy je lépe vytírat vlhkou cestou než zametat,
- pořiďte si takové bytové textilie, které se dají prát při vyšších teplotách,
- pořiďte si čalouněný nábytek s pracími potahy, které pravidelně perte,
- při úklidu používejte speciální antialergenové chemické přípravky.
Je váš byt ideálním domovem roztočů? Na to vám odpoví následující test.
Přidat nový komentář