Určitě jste to také slyšeli - když si rozškrábnete mateřské zaménko nebo pihu, koledujete si o malér. Je pravda, že se v nich poraněním "rozjede" zhoubné bujení? Přečtěte si názor odborníka.
Mýty a fakta o mateřských znaménkách
Mýtus: Poraněním mateřského znaménka dochází k větší šanci vzniku rakoviny kůže.
Pravda: Tato teorie nebyla nikdy prokázána. Když už se tak ale stalo, jednalo se o melanom, jenž byl v počátečním stádiu malého nádoru, a již měl založena dceřiná ložiska v těle.
Mýtus: Solárium také ovlivní změny na mé kůži.
Pravda: Ano, to je pravda. Solária mají na kůži neblahý vliv, zvláště u mladých lidí, kdy se takto riziko rakoviny zvyšuje až dvojnásobně.
Mýtus: Jestliže je znaménko „bezbarvé“ není se čeho bát.
Pravda: Bezbarvým znaménkům bychom měli věnovat stejnou pozornost, jako těm zabarveným, neboť i bezbarvá znaménka můžou vyvolat rakovinu kůže. Pokud znaménko změnilo barvu, měl by to být signál, abychom navštívili lékaře.
Mýtus: Nebezpečná jsou pouze znaménka vyrůstající nad okolní kůži.
Pravda: To je sice z části pravda, ale mnohdy jsou více nebezpečná právě plochá. Ve většině případů jsou vyrůstající znaménka jen kosmetický problém, ale z plochého znaménka se stále ještě může vyvinout maligní melanom.
Máte na těle pihu či znaménko, které pravidelně kontrolujete? Dejte nám o tom vědět v diskusi nebo na mailu [email protected].
Přidat nový komentář