Určitě jste to také slyšeli - když si rozškrábnete mateřské zaménko nebo pihu, koledujete si o malér. Je pravda, že se v nich poraněním "rozjede" zhoubné bujení? Přečtěte si názor odborníka.
Jaký je vlastně rozdíl mezi pihou a mateřským znaménkem? Vlastně jen ve velikosti – obojí tvoří shluk pigmentu, který vznikl kvůli nadměrné tvorbě kožního barviva melaninu. S některými znaménky se už rodíme, jiná vzniknou během života z důvodů, jako je ultrafialové záření, zdravotní stav nebo věk.
Sami dobře víte, kde máte na těle pihy a znaménka – a vyplatí se je občas cíleně prohlédnout. Podezřelá by vám mělo být, pokud některé z nich mění velikost, barvu nebo se na jejich povrchu vytvářejí nějaké další útvary – růžové skvrnky, vyvýšené plošky, bouličky, hrubá šupinatá ložiska, krvácející útvary. V takovém případě na nic nečekejte a objednejte se ke kožnímu lékaři, aby je překontroloval podrobněji.
Zhoubná nádor kůže – melanom – je zákeřný a velmi nebezpečný hlavně proto, že může velmi brzy začít tvořit metastázy. Ovšem pokud na něj lékaři přijdou včas, pak je pravděpodobnost vyléčení téměř stoprocentní.
Kdo by si měl znaménka prohlížet obzvlášť pečlivě?
- K lékaři nebo před zrcadlo při samovyšetření by neměli zapomínat hlavně ti, kteří mají na svém těle hodně znamének – až dvojnásobné riziko melanomu hrozí těm, kteří jich mají víc jak padesát až devadesát.
- Na melanom velmi často umírají i muži kolem padesátky – jejich problémem je to, že zcela podceňují prevenci.
- Větší riziko melanomu - u žen 1,5krát a u mužů 2,8krát – hrozí těm, kteří se spálili na sluníčku – a stačí jednou až dvakrát za život. Tři a více spálení na slunci během života zvyšují riziko vzniku u žen 2,3krát a u mužů 7,6krát.
Odstranění znamének doporučí lékař
Důvodem, proč znaménko odstranit ale není jen riziko melanomu. Můžete o něj začít uvažovat i v případě, že to má čistě kosmetické důvody. I v tom případě byste měli vyhledat odborníka, který má s diagnostikou i řešením dostatek zkušeností.
V indikovaných případech by nemělo chybět dermatoskopické vyšetření. Jde o podrobné vyšetření mateřských znamének pomocí speciální světelné lupy, která umožňuje lépe zhodnotit strukturu, okraje a rozložení pigmentu ve znaménku, které klinickým vyšetřením nejde rozpoznat. Dermatoskopické vyšetření není možno podceňovat ani přeceňovat, a proto by mělo být pravidlem následné histologické vyšetření.
„Histologické vyšetření znamének a výrůstků provádíme pravidelně u všech výkonů s výjimkou drobných hyperpigmentací, tedy stařeckých skvrn,“ říká prim. Ota Schütz z Žilní kliniky v Praze a dodává: „Celých pětadevadesát procent patologických změn na kůži bývá nezhoubných a lze je odstranit kosmeticky - nechirurgicky, tzn. bez řezání a šití, například použitím radiofrekvenčního přístroje či laseru. Po odstranění radiofrekvenčním přístrojem lze útvar histologicky vyšetřit a vyloučit tak zhoubné bujení.“
Nejčastější mýty o mateřských znaménkách najdete v další kapitole článku.
Přidat nový komentář