Revmatické obtíže patří k velmi častým zdravotním problémům. Tvoří cca 20 % příčin všech návštěv pacientů u praktických lékařů. O co se vlastně jedná?
Jak se revmatismus projevuje
Přes široké spektrum vyvolávajících příčin mají tyto choroby jedno společné – charakter a průběh obtíží, které působí. Revmatické onemocnění je charakterizováno dlouhodobým zánětem svalů, šlach nebo kloubů.
Projevuje se to intenzivní bolestí a tuhostí svalů (svalový revmatismus), nesnesitelnou bolestí a ztuhlostí kloubů (kloubní revmatismus). Maximum bolestí je typicky po ránu, před rozhýbáním (kloubní ztuhlost). Postupně se bolest ozývá i po menší námaze a nakonec i v klidu.
Klasický průběh si můžeme demonstrovat na příkladu revmatoidní artritidy. Začátek obtíží bývá plíživý. Bolesti začínají u jednoho nebo více kloubů současně. Kloubním příznakům často předcházejí příznaky celkové. Objevuje se zvýšená teplota, hubnutí a únava. Kloubní příznaky se projeví zvýšenou teplotou kloubu, zduřením popřípadě náplní kloubu, omezení hybnosti, ranní ztuhlostí a postupným ochabováním svalstva, které kloubem pohybuje.
Nejčastěji jsou postiženy drobné klouby rukou a nohou. Nemoc probíhá typicky ve čtyřech stupních.
V prvním stupni ještě není pohyb výrazně omezen, je pouze snížena svalová síla.
Ve druhém stupni je patrno kloubí postižení při rentgenovém vyšetření.
Třetí stádium charakterizuje ochabnutí svalstva, deformity kloubů a omezení pohybu.
V posledním stádiu jsou již deformity výrazné a dochází až ke ztuhnutí kloubu.
Přidat nový komentář