Dnes jsem byla se svojí dcerou na rtg nosu.nepožádala jsem o ochrannou zástěrku na bříško.Čekala jsem na ní na chodbě a pak mi došlo,že když si o ní neřeknu,určitě jí sami od sebe nedají.Měla jsem pravdu!!! Nedali!!! Jsem si jista,že kdyby sestra,co dnes sloužila na rtg měla snímkovat svoji dceru,ochránila by ji.Chtěla bych se zeptat,jak se postupuje v jiných zařízeních. Vím jen,že v chrudimské nemocnici se postupuje takto Děkuji za odpověď.
Rentgenové (RTG) vyšetření patří k základním vyšetřovacím metodám. RTG metoda pracuje s tzv. rentgenovým zářením, které má velkou schopnost pronikat hmotou. Na možnost užít rentgenové záření v medicíně upozornil již v roku 1895 Wilhelm Röentgen. Od té doby se postupně rentgenové záření začalo využívat k vyšetřování pacientů. Dnes je možné použít řadu modifikací základního RTG zobrazení. Velkým přínosem pro ozřejmení cév a dutých orgánů je tzv. vyšetření s kontrastní látkou.
Jak RTG přístroj pracuje?
RTG záření je elektromagnetické vlnění o velmi krátké vlnové délce. Toto záření se vytváří ve speciální lampě tzv. rentgence. Ta je součástí rentgenového přístroje. Záření proniká živou hmotou. Při průchodu pacientem se zeslabuje úměrně tloušťce a hustotě prozařované hmoty. Prošlé záření je možné zachytit a zviditelnit. Výsledkem je RTG obraz. Rentgenové záření je záření ionizující. Při dlouhodobému působení poškozuje tkáně. Při běžném vyšetření však k významné zátěži pacienta nedochází.
Přidat nový komentář