Prodělal jsem CMP .RES:Uzávěr A basilaris nad odstupy Aa cerebelli sup.sycení ACP oboustranně z karotického povodí přes zadní komunikanty.Uzávěr CI úseku A vertebralis 1.dx.Je možno tuto diagnosu vyřešit chirurgicky? Jaké jsou další možnosti léčby ,mimo používání léku "PLAVIX".
Pravděpodobnost trvalých následků po mrtvici se zvyšuje s časem, který uplyne od prvních příznaků do začátku léčby a rehabilitace. Proto je velmi důležité, aby člověka co nejdříve po mrtvici odvezla záchranná služba do nejbližšího specializovaného zdravotnického zařízení. Lékaři zde odstraní krevní sraženinu nebo zastaví krvácení. Po stabilizaci by měl být pacient přeložen na oddělení neurorehabilitace s lůžky pro včasnou rehabilitaci.
Příznaky mozkové mrtvice najdete v článku odborníka.
S rehabilitací u pacientů po cévní mozkové příhodě začíná tým odborníků již na iktové jednotce, jakmile to jejich zdravotní stav dovolí. Čím dříve se s ní začne, tím dříve a lépe je možné obnovit poškozené funkce mozku i celého organismu. Rehabilitační plán se sestavuje podle výsledků funkčního hodnocení motoriky, psychiky, smyslových funkcí nebo schopnosti se dorozumět.
Rehabilitace může vrátit nemocné po mrtvici zpátky do normálního života.
„I při bezvědomí delším než 3 měsíce, způsobeném poškozením mozku, je 60 % mladších pacientů po intenzivní rehabilitaci schopných vrátit se alespoň částečně ke své původní profesi. S rehabilitací se pak začíná už ve fázi, kdy je pacient v bezvědomí. Na úspěšném návratu člověka do běžného života pracuje rehabilitační tým již ve fázi bezvědomí. Provádí polohování nemocného a bazální stimulaci např. čichových, hmatových a sluchových vjemů,“ vysvětluje Doc. MUDr. Olga Švestková, Ph.D., přednostka Kliniky rehabilitačního lékařství VFN a 1. LF UK.
Proč se musí nemocný po mrtvici dostat do rukou odborníků do čtyř hodin se dočtete v tomto článku.