Průjem, který trvá víc jak pět dní, může způsobit velké zdravotní komplikace. Jednou z nich je porucha srdečního rytmu nebo dokonce mozková mrtvice, které jsou důsledkem nedostatku draslíku v organismu. Právě ten při průjmu tělo rychle ztrácí - spolu s ostatními minerály, vodou a živinami.
Průjem pomůže vyléčit trochu přesolená polévka…
Průjem v jeho počátcích řeší většina pacientů samoléčbou. Základem by měl být pečlivě dodržovaný pitný režim a doplňování ztracených minerálů. Vhodné jsou na to neslazené čaje, nesycené minerální vody nebo iontové nápoje. Chybějící draslík může doplnit například víc osolená polévka.
Alternativní léčba: Střevní obtíže, pomůže zvládnout i heřmánek pravý.
Součástí léčby by měla být i strava bohatá na vitamíny a minerály, která však nezatíží trávicí ústrojí. V rámci diety je vhodné zvolit suchary, piškoty, banány nebo rýžový odvar. Jakmile se zdravotní stav pacienta zlepší, může do svého jídelníčku zařadit také vařené brambory, vařené nebo dušené bílé maso atd.
„Léčbu průjmů je možné řešit i prostřednictvím volně prodejných léků. Protože není často známa příčina onemocnění, tedy zda se jedná o průjem virový nebo bakteriální, je vhodné vybrat takovou léčbu, která funguje na všechny typy průjmu. Doporučuji přípravky, které působí na přírodní bázi, dokážou navázat toxické látky, nezrychlují ani nezpomalují trávení a mají minimální nežádoucí účinky, protože se nevstřebávají. Léčivé přípravky by však neměly barvit stolici. Pak bychom mohli přehlédnout krev ve stolici, která může upozornit na vážnější onemocnění,“ varuje MUDr. Marek Beneš, Klinika hepatogastroenterologie IKEM.
O prevenci průjmu se dočtete v také v této dobré radě.
Pokud máte vlastní metodu jak zvládnout akutní průjem, budeme rádi, když nám o tom napíšete nebo přispějete do diskuse.
Přidat nový komentář