Tento termín označuje estetickou operační metodu upravující vzhled a napětí břišní stěny. Upravuje se nadbytek tukové tkáně a kůže u převislého a ochablého břicha, případné deformity břišní stěny, kýly, nevzhledné jizvy nebo rozestup svalů břišní stěny.
Proces hojení
Hojení ran je přirozenou buněčnou reakcí organizmu na porušení celistvosti kožního krytu. Hojení ran může probíhat v zásadě buď per primam intentionem (napoprvé) nebo per secundam intentionem (při komplikacích).
Faktory ovlivňující proces hojení ran
Proces hojení je přirozeným obranným buněčným procesem, který organismus spouští ve chvíli, kdy se objeví jakákoliv rána. v případě chronické rány, která se dlouhodobě nehojí, negativně ovlivňují tento proces.
Vnitřní faktory:
- vaskularizace – dobré krevní zásobení podporuje hojení. Hojení se prodlužuje při nedostatečném krevním zásobení, které zabezpečuje výživu
- imunodeficit - snížená imunita v souvislosti s infekcí, DM
- radioterapie
- stav výživy - podvýživa - se špatným nutričním stavem se hojení prodlužuje
- obezita – tukové tkanivo omezuje krevní zásobení, okraje rány nepřiléhají k sobě – hrozí rozpad rány
- léky - imunosupresiva zhoršují hojení, protizánětlivé léky zakrývají symptomy infekce
- kouření
- stres - klade velké nároky na organismus a nepříznivě ovlivňuje hojení
- nedostatek bílkovin, vitaminů, železa, zinku apod.
U starých a nemocných lidí se komplikuje proces hojení:
- Cévními změnami jako je ateroskleróza, atrofie kožních kapilár
- sníženou funkcí jater – zhoršuje se syntéza krevních faktorů srážení
- změnami v imunitním systému – zhoršuje se tvorba protilátek k zabránění infekce
- nedostatky v nutriční výživě - mohou snížit počet erytrocytů a leukocytů a tím bránit uvolňování kyslíku, který je potřebný k synteze kolagenu a vytváření nových epitelových buněk.
V hojení ran hraje roli zejména věk postiženého, protože stárnutí zpomaluje proces hojení. Věkově starší pacienti rovněž trpí více chorobami, poruchou imunity, diabetem a cévními chorobami. Nedostatečná výživa má také negativní vliv na hojení. Do této kategorie musíme zařadit i pacienty s nádorovými či infekčními procesy. Nedostatečná výživa oslabuje imunitní systém, podobně jako rozsáhlé termické trauma nebo cytostatická léčba. Rozhodujícími prvky, kteří určují kvalitu hojení je lékařská a ošetřovatelská péče.
Chronické rány jsou provázeny nejen místní, ale i celkovou odezvou organizmu, kterou označujeme jako "nemoc z chronické rány". Chronická rána startuje kaskádu patofyziologických změn, které mohou vést až ke smrti.