Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
„Je třeba dávat pozor nejen na možné předávkování vitamíny, ale také v jakém věku který potřebujeme. Potřeba vitaminů, minerálních látek a stopových prvků se u různých věkových skupin liší,“ upozorňuje MUDr. Jitka Housová, odbornice projektu Žij zdravě. Například děti potřebují pro zdravý vývoj organismu či růst kostí a zubů zvýšený přísun vápníku, fosforu, fluoru a vitaminu D. Pro seniory je velmi důležitý příjem antioxidantů (vitaminů A, E, C, selenu a zinku), které jsou účinné v boji proti volným radikálům, respektive rakovinotvorným buňkám. Vyšší míra vápníku a vitaminu D je důležitá pro prevenci osteoporózy, draslík a železo pak proti anemii způsobené nedostatkem hodnotné stravy - masa a zeleniny.
Co jsou vitamíny a proč je potřebujeme?
Vitaminy jsou látky, které spolu s bílkovinami, tuky a sacharidy patří k základním složkám lidské potravy. V lidském organismu mají vitamíny funkci katalyzátorů biochemických reakcí, podílí se na metabolismu bílkovin, tuků a cukrů. Lidský organismus si je, až na některé výjimky, nedokáže sám vyrobit, a proto je musí získávat prostřednictvím stravy. Ne vždy ale platí, že více je lépe a obzvláště u vitamínu je třeba mít se na pozoru!
Vitamíny dělíme na rozpustné ve vodě (vitaminy skupiny B a vitamin C) a rozpustné v tucích (vitaminy A, D, E, K). Druhá skupina se v organismu ukládá do zásoby. Pokud tyto vitamíny tělo nedokáže zpracovat, mohou vyvolat toxické reakce. Vitaminy rozpustné ve vodě toxické nejsou, ale mohou způsobit jiné problémy.
Víte, že nadbytek vitaminu C v těle může vyprovokovat tvorbu ledvinových kamenů, průjem nebo kožní vyrážku?
Užíváte zinek, abyste si vylepšili stav svých vlasů a kůže? Buďte opatrní. Zinek, i nadbytek vitaminu C, brání vstřebávání mědi. Kštici budete mít sice bujnou, zato úplně šedivou.
Přidat nový komentář