Dobrý den, ráda bych se podělila o své zkušenosti, poněvadž sama moc dobře vím, jak je toto onemocnění nepříjemné. Po několika letech jsem zjistila, že je to vše více méně spojené se stresem. Měla jsem náročnou práci a nebylo žádným překvapením si ji brát domu. Nakonec jsem se rozhodla s prací seknout, i za cenu toho, že hold budu mít později nejspíš o hodně menší příjem. Stres mi úplně rozházel imunitu a tak jsem si na sebe udělala čas začala sportovat, zdravě jíst, nepila jsem už 5 káv denně apod. Také na mě měl pozitivní vliv wobenzym, který bereme rodina doposud. Myslím si, že většina nemocí člověka potká právě proto, že není vyrovnaný. Vždyť i ta zpropadená rakovina člověka lapí ve chvíli, kdy je jeho imunitní systém v háji a příčina může být třeba jen stresové povolání.
Jedna z nejvhodnějších definic označuje infekci močových cest (IMC) jako průnik mikroorganismu do močových cest. Po infekcích dýchacích cest se jedná se o druhou nejčastější skupinu infekcí. V průběhu života prodělá minimálně jednu IMC 40% žen a 12% mužů. Mezi původci zcela dominují baktérie – ve více než 75-85% Escherichia coli, dalších 5-15% způsobuje Staphylococcus saprophyticus a ostatní bakterie jsou zastoupeny výrazně méně.
Infekce močového měchýře se dělí na akutní a chronické, nebo na infekce horních a dolních močových cest. Označení komplikovaná infekce se používá, pokud je přítomna funkční či anatomická odchylka močových cest, faktory zvyšující riziko selhání léčby nebo rozvoje komplikací. Z mnoha lze uvést překážky v močových cestách (např. konkrementy močovodu či močového měchýře nebo benigní hyperplázie prostaty) případně diabetes mellitus.
Termín recidiva je označení pro zcela novou infekci po předchozím prokazatelném eradikování původce. Recidivující IMC znamená 3 a více epizod v průběhu 12 měsíců. Klasifikace z pohledu symptomů definuje uretritidu, cystitidu, pyelonefritidu, absces ledviny, u mužů pak také prostatitidu či absces prostaty. Ve velmi specifických případech se používá termín ureteritida. Zánět močovodu je ale výjimečný.
Akutní cystitida – projevy a léčba
Akutní zánět močového měchýře (cystitida) je nejčastější infekcí močového měchýře. Typicky postihuje sexuálně aktivní ženy. Její pravděpodobnost pomalu mírně narůstá s věkem. Typicky vzniká průnikem z oblasti zevního genitálu. Obvykle se jedná o infekce nekomplikované. Po první epizodě infekce má v průběhu jednoho roku alespoň jednu recidivu 25-50% žen a 3-5% trpí opakovanými infekcemi dlouhodobě. K rizikovým faktorům pro patří především frekvence pohlavního styku. Z dalších rizik lze zmínit například výskyt první epizody infekce močových cest ve věku pod 15 let, používání spermicidních antikoncepčních přípravků, cukrovku, nedostatečné vyprazdňování měchýře při močení, období menopauzy (souvislost s poklesem estrogenů) a přítomnost poklesu močového měchýře (tzv. cystokély). S výskytem infekcí nijak nesouvisí kvalita hygienických návyků nebo směr otírání zevního genitálu po vymočení. U mužů je výskyt výrazně ovlivněn obstrukčními uropatiemi – především již zmíněnou benigní hyperplázií prostaty.
K projevům akutní cystitidy může patřit obecně obtížnější pocit močení (dysurie), bolestivé močení (algiurie), pálení (strangurie) při močení nebo při jeho dokončování, dále pak zvýšená frekvence močení nebo pocit častého nucení na močení (někdy i velmi výrazný). Současně se mohou objevit bolesti v podbřišku nebo lokalizované do zevního genitálu. Teplota je obvykle v normě nebo jen velmi mírně zvýšená. Moč může zapáchat. Viditelná přítomnost krve v moči může být až ve 40 %. Teploty přes 38°C obvykle signalizují silně probíhající zánět nebo počínající postižení ledvin. Symptomy mohou být netypické, pokud je vysokým cíleným příjmem tekutin navozena vysoká diuréza nebo při recidivách.
Přidat nový komentář