Mykózy jsou nakažlivé (infekční) nemoci, přenosné na různé hostitele. Začínají průnikem podhoubí (mycelia) do rohovinové vrstvy různých tkání.
Jaká je příčina mykóz
Říše hub je početná. Zahrnuje nejen houby lesní, nýbrž i drobnohledné plísně a kvasinky (mikromycety). Naštěstí jen menšina z nich se chová vůči nám a zvířatům nepřátelsky. Některé produkují jedy, jiné zabíjejí plazy, ptáky i hmyz. Další napadají kůži, na které malují co vandalové svá patologická graffiti, vlasy, nehty, sliznice a stále častěji i vnitřní orgány nebo vyvolávají alergie. Odhaduje se, z celkového počtu 250 000 druhů se jen 100 druhů chová vysloveně nepřátelsky a škodí člověku.
Plísně a kvasinky jsou všude. Jejich podhoubí (mycelium) postrádá na rozdíl od jiných rostlin zelené barvivo - chlorofyl. Daří se jim docela dobře tam kde je vlhko, teplo a tma. V průběhu milionů let se dokonale naučily využívat ve svůj prospěch nejrůznější podklady, včetně lidské a zvířecí rohoviny. Tak se dostávají do konfliktů s pokožkou a zdravím člověka.
Mykózy jsou nakažlivé (infekční) nemoci, přenosné na různé hostitele. Začínají průnikem podhoubí (mycelia) do rohovinové vrstvy různých tkání. Inkubační doba může být různě dlouhá. U plosek a meziprstí nohou zasažených plísní se pohybuje od 30 do 90 dnů.
Plísně napadající kůži, vlasy a nehty nazýváme dermatofyty. Patří do rodu Trichophyton, Epidermophyton, Mikrosporum a Malassezia. Kvasinky obvykle radíme do rodu Candida. Jsou to nenáročné organismy, které za vhodných podmínek klidně přežívají v pohotovosti 6 až 9 měsíců.
Kvasinky sice nepatří k běžné střevní flóře, jsou však s to přežívat v zažívacím traktu po určitou dobu. Jakmile přestoupí např. vlivem úplavice cukrové neboli diabetu jejich počet ve stolici či moči 1000 zárodků v 1 ml, mohou se stát příčinou systémových kandidóz, které postihnou většinu vnitřních orgánů.
komerční sdělení
Přidat nový komentář