K plicní embolii může dojít po náročných chirurgických operacích, po zlomeninách dolních končetin i po dlouhém letu.
Časté otázky
Jsem dušný při chůzi do kopce. Již jsem před 10 lety prodělal embolii. Může se jednat opět o toto onemocnění?
Může, ale nemusí. Možných příčin dušnosti je celá řada a plicní embolie je pouze jednou z nich. Bude nutné podrobnější kardiologické a plicní vyšetření.
Mám oteklou pravou dolní končetinu, bolí mě v lýtku. O co se jedná?
Asymetrický otok dolní končetiny je vysoce podezřelý z žilní trombózy, hlavně pokud je spojen s bolestivostí v lýtku. Budeme muset vyšetřit žíly dolních končetin.
Prodělala jsem žilní trombózu. Jak dlouho budu muset užívat Warfarin, který mi v nemocnici nasadili?
V případě nekomplikované trombózy je třeba podávat antikoagulační léčbu Warfarinem zpravidla 6 měsíců. Pokud ale jde o opakovanou příhodu, tak bude nutná léčba delší, někdy i trvalá.
Užívám Warfarin po plicní embolii. Pravidelně docházím na krevní odběry. Co se zjišťuje?
Při antikoagulační léčbě warfarinem nebo pelentanem jsou nutné pravidelné laboratorní kontroly krevní srážlivosti, tzv. test INR. Jeho hodnota by měla být mezi 2,5 a 4. Pravidelnými kontrolami a eventuálními úpravami užívaných dávek se zabrání nedostatečné a tedy neúčinné léčbě nebo naopak nadměrné léčbě, při které hrozí i spontánní krvácení.
Již jsem prodělal plicní embolii při sádře na noze. Nyní mě začalo bolet na hrudníku, stejně jako při poslední PE. Jedná se opět o ni?
To nelze říci, jsou nutná podrobnější vyšetření (odběr krve, EKG atd.). Stejně jako dušnost, tak i bolest na hrudníku může mít řadu příčin.
Přidat nový komentář