Inzerce https://www.lekarna.cz/vanocni-vyprodej/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vanocni-vyprodej

Pitný režim v zimě: i polévka se počítá

( Redakce | přečteno: 34967x )

Pitím studených nápojů v zimě ohrožujeme své trávení a zbytečně spotřebováváme životní energii. Pitný režim v zimě tedy musíme přestavět na teplé nápoje a počítají se i polévky. Jen tak totiž doplníme tělu energii, aby se umělo vypořádat se zimou.

shutterstock.com

„Pokud jí člověk v chladných měsících roku studená, chlazená či mražená jídla a pije studené nápoje, zbytečně zatěžuje tělo náročným procesem trávení. Naopak čím více se jídlo blíží teplotě 38 stupňů Celsia, tím snadněji je pro tělo stravitelné,“ říká propagátorka čínské medicíny Lenka Romanová. Studená strava v zimě odebírá tělu podle Romanové životní energii.

Čím tedy v zimě udržovat tělesnou kondici? I v tomto ročním období platí, že do těla musíme dostat v průběhu dne minimálně 1,5 litru vody ve formě tekutin, abychom si zachovali zdraví, duševní pohodu i pracovní výkonnost. Jen je třeba změnit skladbu nápojů a místo do ledničky pro ně chodit spíš ke sporáku. 

Co vlastně v zimě pít?

Voda: Je tím nejlepším, co můžete pít, ať už ji pijete z vodovodu, studně nebo lahve. Voda ale musí být nezávadná, případně slabě mineralizovaná a bez oxidu uhličitého. V zimě dávejte přednost vodě pokojové teploty, nepijte vodu z lednice!

Ovocné šťávy: Doporučujeme je pít jen odstátou vodou ředěné, optimálně v poměru 1 díl  šťávy na tři díly vody. V zimě můžete pít některé ovocné šťávy i horké, zejména jablečná nebo hrušková jsou například se skořicí skvělým zahřívacím nápojem. Pozor ale na obsažený cukr a rozhodně nedoslazujte! Cukr jen zvyšuje pocit žízně a jsou to „prázdné kalorie“.

Čaj: Ideální nápoj v zimě, ale jen neslazený a ne moc silný. Vhodný je čaj zelený nebo ovocný (pozor na černé, pouze ovocnou vůní aromatizované čaje). A bylinky? U těch to nepřehánějte s louhováním a střídejte je.

Káva: Ať je jakákoli, do pitného režimu v zimě ani v létě nepatří. Navíc kofein zvyšuje tvorbu moči, takže se více tekutin z těla odvede, než by se mělo vypitím nápoje získat.

Mléko a kakao: Jsou spíše tekutou výživou než nápojem a do potřebného denního objemu tekutin se nepočítají.

Minerální vody a sycené vody: doporučujeme v zimě zcela vynechat, případné omezit na výjimečné příležitosti.

Polévky: Jsou zimními nápojovými favority, zvláště pak čiré vývary. Zahřejí i zasytí a do pitného režimu se rozhodně počítají. Jen pozor na sůl a koření.  

Svařáky, grogy: Ty zahřejí rozhodně ihned, životní energii leckdy přímo přilévají. Svařák z červeného vína klidně použijte jako zimní životabudič, ale šetřte množstvím a cukr zcela vynechte. Grog je taky rychlým zahříváčkem, ale kvůli obsahu alkoholu a cukru je to pro tělo spíše zátěž. 

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

2024_Magniflex_OrdinaceCZ_voucher_300x300_sleva.jpg

Anketní otázka

Slzí vám v zimě často oči?

88%
13%
Zatím hlasovalo 8 lidí

Mohlo by vás zajímat

Loupání kůže na nohou

Dobrý den, mám problém s olupováním kůže na chodidlech, nejčastěji mezi prsty. Doporučíte mi nějaký krém?

Kdy a kde se můžu nechat preventivně otestovat na HIV?

Nechat otestovat by se měl nechat každý člověk, který se ocitl v rizikové situaci (více informací např. na webu České společnosti AIDS pomoc). Protilátky proti HIV infekci se vytvářejí zhruba 2–5 týdnů od nákazy. Tzn. aby byl výsledek testu skutečně spolehlivý, měly by uplynout cca 3 měsíce od rizikového chování. Výsledky testu budou vyhotoveny přibližně do 14 dnů.

Plovoucí skvrny v zorném poli jsou ve většině případů neškodné

Malé tmavé tečky, čmouhy a skvrnky, vlákna či nitky nebo kousky pavučin. Tyto nepravidelné tvary, které se pohybují v zorném poli a znepříjemňují vám vidění, nejsou jen optickou iluzí. S největší pravděpodobností se u vás vyskytly sklivcové zákalky.

Varovné signály nesprávné funkce jater

Játra jsou jedním z nejdůležitějších orgánů v našem těle. Plní mnoho klíčových funkcí, jako je detoxikace, metabolismus či ukládání živin. Když jsou játra zdravá a nebolí nás, obvykle na ně vůbec nemyslíme. Jejich nesprávné fungování však může mít vážné důsledky pro naše celkové zdraví. Nemocná játra se ovšem dlouho neprojevují, proto je dobré vědět, jaké jsou příznaky, které nás na možné problémy s játry upozorňují.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce