Otřes mozku je častou dějovou pomůckou pro většinu thrilerů i crazy komedií. Uhodit protivníka do hlavy je nezbytnou dovedností nejednoho filmového hrdiny.
Co Vás čeká v nemocnici
Lékař se Vás nebo Vašich známých nejdříve zeptá na okolnosti úrazu, přesnou délku bezvědomí a mechanismus úrazu. Dále Vám prohlédne hlavu, oči a krk, vyzkouší hybnost krční páteře. Poté Vás dle nálezu odešle na rentgenové vyšetření hlavy a krční páteře, které má vyloučit poranění lebky a krčních obratlů.
Diagnózu otřes mozku by měl stanovit neurolog, který zároveň podle délky bezvědomí určí i stupeň závažností. Otřes mozku je důvodem k hospitalizaci. Zůstáváte na nemocničním lůžku, dle závažnosti úrazu většinou tři i více dní. Délka pobytu v nemocnici se liší dle zkušeností a režimu jednotlivých zařízení.
Po tuto dobu dodržujete přísný klidový režim na nemocničním lůžku. Přestože se již po pár hodinách můžete cítit zcela zdrávi, období přibližně tří dnů po úraze je kritické pro náhlou změnu Vašeho poúrazového stavu a je proto nutné zůstat po tuto dobu pod lékařským dohledem.
V tomto období je pravidelně kontrolován Váš aktuální zdravotní stav. V případě potřeby jsou Vám podávány léky proti bolesti, jinak nejsou žádné léky nutné. Léčbou a prevencí pozdějších komplikací je pouze klid na nemocničním lůžku.
Pokud by se u Vás v průběhu hospitalizace objevily některé varovné příznaky jako poruchy citlivosti, nepravidelnost zorniček poruchy hybnosti končetin nebo intenzivní bolest hlavy, pravděpodobně se podrobíte dalším vyšetřením.
Při podezření na vážnější poranění mozku se doplňuje CT vyšetření (počítačová tomografie - speciální vyšetření rentgenovými paprsky – lidově „tunel“), nebo EEG vyšetření (elektroencefalograf - tj. vyšetření elektrické aktivity mozku, obdoba EKG při vyšetřování správné činnosti srdce).
Přidat nový komentář