Osteoporóza je onemocnění charakterizované úbytkem kostní hmoty pod bezpečnou hranici. Vaše kosti se pak stávají křehčími a snadněji se lámou.
Kdy k lékaři?
Čím dříve je osteoporóza léčena, tím větší je naděje na úspěch, tím menší je riziko zlomenin. Pravidelné lékařské kontroly by měly být samozřejmostí u každého, kdo má pro rozvoj osteoporózy zvýšené riziko (viz níže). Se zahájením léčby nemusí být pozdě ani po vlastním úraze. Naopak. Vhodná léčba může podstatně snížit riziko další zlomeniny.
Podle Kanadské společnosti pro osteoporózu máte riziko rozvoje osteoporózy zvýšené v případě, že je Vám více než 50 let a odpověděli jste kladně alespoň na jednu z následujících otázek:
- Ztratili jste od svých 25. narozenin více než 3 cm na výšce?
- Zlomili jste si kost při minimálním násilí?
- Měl některý z Vašich rodičů zlomeninu při minimálním násilí?
- Užíváte déle než tři měsíce tablety s obsahem kortikoidů?
- Je Vám více než 65 let?
- Měla jste menopauzu před 45 rokem?
V případě zvýšeného rizika osteoporózy je vhodné navštívit lékaře. Ten zhodnotí míru rizika, určí další případná vyšetření, rozhodne o další kontrolách a případné léčbě. Samozřejmostí by měli být pravidelné kontroly u žen po menopauze.
Osteoporózu neboli řídnutí kostí je možné zjistit teprve při rentgenovém vyšetření. Běžný rentgenový snímek odhalí až ztrátu o jednu třetinu celkové kostní hmoty. Léčba by však měla být zahájena mnohem dřív. Klasický rentgenový snímek se proto k vyšetřování osteoporózy běžně nepoužívá.
Přesnější hodnocení umožňuje vyšetření zvané denzitomentrie. Využívá rovněž rentgenových paprsků, dokáže však strukturu kosti zhodnotit mnohem přesněji. Osteoporózu bederních obratlů lze dobře vyšetřit pomocí CT (počítačové tomografie). Naprosto bezpečné je vyšetření pomocí ultrazvuku.
Pokud u Vás lékař odhalí osteoporózu v počátečním stadiu, doporučí Vám nejpravděpodobněji základní režimová opatření a změnu každodenního jídelníčku. Základem je dostatek rovnoměrné tělesné aktivity a pravidelná konzumace potravin bohatých na vápník (mléko, sýry, jogurty, soja, ořechy).
Léčba pokročilejších stádií se již většinou neobejde bez užívání léků. Ani ty však spolehlivě nenahradí výše zmíněnou změnu životního stylu. Z léků se nejčastěji používají tzv. bisfosfonáty - látky podporující novotvorbu kostní hmoty. Dále kalcitonin - přirozený hormon našeho těla, který podporuje ukládání minerálních látek do kostí. Vápník může být podáván v tabletách spolu s fluorem.
Hormonální substituční léčba pomáhá při odstraňování nepříjemných psychických i fyzických obtíží spojených s hormonálním přechodem v menopauze. Spolu s nimi dokáže příznivě ovlivnit i rozvoj osteoporózy. Tato léčba musí být přísně kontrolována Vašim gynekologem.
Přidat nový komentář