Mám dvě děti a obě dostávají svačiny pravidelně. Ovšem stejně pravidelně je nacházím nedojedené v tašce. Vyzkoušela jsem všechno - krabičky, barevné ubrousky, papírové ručně popsané a pomalované sáčky... Zeleninu všech barev... Nezáleží ale na tom, co připravím. Jen na tom, jak děti stíhají, jakou mají náladu a jestli zrovna o přestávce mají hlad. Vloni jsem se radovala, jak Madlenka hezky jí svačiny a nakonec jsem zjistila, že je dává spolužákovi, který svačiny nenosí. Takže svačiny jsou moje neustálé a zatím nezvládnuté téma.
Podceňovat tedy pořádnou svačinu – to se nevyplatí. Měli byste naučit dítě před školou snídat a pak mu dát s sebou jídlo na dopolední i odpolední svačinu, pokud má delší rozvrh. Pokud dítě naučíte pravidelně jíst – a to potraviny zdravé – nemusíte se bát dětské obezity, která ale v současnosti trápí dvacet procent školáků.
Investice do kvalitní svačiny se rozhodně vyplatí. „Dětskému organismu totiž na jednu stranu umožňují doplnit energii, na druhou však také podporují jeho pozornost a mají kladný vliv na učení,“ vysvětluje pediatrička MUDr. Dana Nedělková a dodává: „Pokud dítě nosí svačiny zpátky domů, měli byste zjistit proč. Někdy je to je důsledek špatného načasování. Během dopoledních přestávek děti často upřednostňují hru se spolužáky, musí stihnout toaletu apod. Odpoledne pak navazují sportovními aktivitami, svačinu proto často nestíhají dojíst.“
Co ke svačině?
Odborníci často používají termín „zdravá či správná svačina“. Co to ale je?
- Základem správné školní svačiny je pečivo doplněné zeleninou. Má v ní mít své místo i ovoce.
- Jako dopolední svačina je vhodný např. tmavý chléb namazaný vrstvou pomazánky z tvarohu s plátkem šunky nebo sýra a nakrájenou zeleninou.
- Pro odpolední svačinu jsou vhodné jogurty bez přidaných sladkostí, mléčné nápoje nebo müsli tyčinky, k tomu jablko nebo pomeranč.
- „Důležité je také nezapomínat na pitný režim. Dítě by mělo denně vypít 1,5 až 2 litry tekutin,“ zdůrazňuje pediatr, MUDr. Zlatko Marinov.
- Čtěte také: Desatero dětské životosprávy pro předškoláky a školáky.
Nevhodné svačiny pro děti
Při přípravě (školních) svačin by se měli rodiče vyvarovat především:
- Výrobkům, jež obsahují volné nasycené tuky (např. máslo, sádlo).
- Výrobkům, jež obsahují skryté nasycené tuky: Uzenářským výrobkům (např. salámy, paštika), tučnému pečivu (např. buchty, koláče, plněné croissanty), pokrmům typu „fast food“ (např. párek v rohlíku, hamburger, pizza).
- Sladkostem, sladkým minerálkám a limonádám.
Čtěte také: Poruchy příjmu potravy - další civilizační nemoc 21. století
V další kapitole najdete konkrétní svačiny, které byste měli podle odborníků svým dětem dopřát.
Přidat nový komentář